Można też stwierdzić, że jest to przystawka do częstościomierza lub mikroprocesora, przeznaczona do precyzyjnego pomiaru indukcyjności i pojemności.
Nie wgłębiając się w szczegóły, trzeba powiedzieć, że komparator LM311 jest w tym układzie generatorem przebiegu prostokątnego. Częstotliwość tego generatora jest wyznaczona przez równoległy obwód rezonansowy LC dołączony do końcówki oznaczonej LC.
Wszyscy uczestnicy konkursu prawidłowo odpowiedzieli, że chodzi o miernik pojemności i indukcyjności, wykorzystujący pomiar częstotliwości rezonansowej obwodu LC. Na to wskazują zresztą zamieszczone na schemacie opisy elementów: LX, CX.
Część uczestników odnotowała też obecność oznaczenia CAL, które słusznie skojarzyła z kalibracją. Rozwiązania konkursowe były prawidłowe, ale niestety, tylko nieliczni uczestnicy mieli jasny obraz sytuacji, a co najważniejsze, zalet takiego miernika i specyficznego sposobu pomiaru. Jeden z Kolegów zastanawiał się, dlaczego w obwodzie rezonansowym są dwie cewki i aż trzy kondensatory.
Jeden ze stałych i dociekliwych uczestników po analizie schematu i przeszukaniu Internetu znalazł pełny schemat miernika LC z procesorem PIC (autor: Phil Rice VK3BHR) i przysłał szerszy opis:
Rozwiązanie tego zadania miało zawierać obszerne omówienie nie tylko zasady działania oraz jej bardzo ważnych zalet, ale też sposobów praktycznej realizacji tego rodzaju mierników. Niestety, ten opis nie zmieścił się w bieżącym numerze. Ponieważ te zagadnienia są ważne dla wielu Czytelników, a zdecydowanie za mało znane, zostaną przedstawione jako oddzielny artykuł.
Wszystkie nadesłane odpowiedzi były prawidłowe: jest to schemat miernika pojemności i indukcyjności.