Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Analog Discovery PRO 5000. Nowa seria wielofunkcyjnych przystawek pomiarowych

Article Image
Po wprowadzeniu na rynek serii zaawansowanych przystawek pomiarowych USB Analog Discovery 3000 firma Digilent poszła za ciosem i zaprezentowała urządzenie, które daje jeszcze większe możliwości. ADP5250 zapewnia wyższą częstotliwość próbkowania i szersze pasmo pomiarów, a także wytrzymałą konstrukcję. Podobnie jak inne urządzenia Digilent pracuje pod kontrolą dobrze znanego oprogramowania WaveForms.

Przystawka ADP5250 oferuje dwa kanały oscyloskopowe o paśmie pomiarowym 100 MHz i częstotliwości próbkowania do 1 GS/s. Zawiera także generator sygnałowy o paśmie do 20 MHz, 34 kanały cyfrowe o próbkowaniu do 100 MS/s, trzy wyjścia zasilacza o napięciu do 25 V, układ wyzwalania zewnętrznego oraz wbudowany cyfrowy multimetr. Składa się to na kompletny zestaw urządzeń pomiarowych w jednym, programowalnym przyrządzie.

Wszechstronny system testowy w jednej obudowie

Analog Discovery Pro oferuje kilka opcji wyzwalania pomiarów. Przyrządy można wyzwalać krzyżowo (cross-triggering), co da się skonfigurować poprzez oprogramowanie WaveForms. Przykładowo, urządzenie jest w stanie wyzwolić pomiar oscyloskopu po otrzymaniu i zdekodowaniu odpowiedniej ramki interfejsu cyfrowego.

Rysunek 1. Oprogramowanie WaveForms umożliwia łatwe korzystanie z analogowych i cyfrowych instrumentów pomiarowych w Analog Discovery PRO

Dodatkowo pomiary mogą zostać wyzwolone przez sygnały zewnętrzne podłączone do specjalnego wyprowadzenia. Dzięki bezpłatnemu oprogramowaniu WaveForms można konfigurować te funkcje dla każdego instrumentu pomiarowego lub automatyzować pracę dzięki jednemu z dostępnych interfejsów skryptowych.

Rysunek 2. Przyrząd ma trzy wyjścia zasilacza o napięciu do 25 V konfigurowane z poziomu aplikacji  WaveForms

Przyrząd ADP5250 oferuje następujące funkcje pomiarowe: 

  • oscyloskop,
  • analizator logiczny,
  • generator przebiegów,
  • analizator widma,
  • programowalny zasilacz,
  • statyczne wejścia/wyjścia,
  • multimetr cyfrowy,
  • analizator sieci,
  • analizator impedancji.

Aplikacja WaveForms

WaveForms to bezpłatne oprogramowanie umożliwiające korzystanie z analogowych i cyfrowych instrumentów pomiarowych w Analog Discovery PRO. Ma przyjazny interfejs użytkownika, przypominający tradycyjne oprogramowanie laboratoryjne. Komunikuje się z przyrządami za pomocą połączenia USB i pozwala na przechwytywanie, zapis, analizę i generowanie sygnałów mieszanych. WaveForms można bardzo szybko pobrać i zainstalować, a także testować bez sprzętu w trybie demonstracyjnym. Oprócz możliwości korzystania z instrumentów aplikacja oferuje edytor skryptów w języku JavaScript, który umożliwia automatyzację pracy urządzenia. Oprogramowanie jest dostępne na laptopy oraz komputery desktopowe. 

Fotografia 1. Z przyrządem dostarczane jest podstawowe okablowanie

Uwaga. Obsługa Analog Discovery PRO ADP5250 w WaveForms aktualnie jest dostępna jedynie dla systemu Windows.

Dodatkowo do zaprojektowania własnych aplikacji i skryptów w językach C i Python można użyć pakietu WaveForms Software Development Kit (SDK). Pomimo braku oficjalnego wsparcia, ADP5250 jest również zgodne z NI VirtualBench C API oraz VirtualBench LabVIEW VI.

Podsumowanie

Więcej informacji, przewodniki i dokumentację można znaleźć na stronie Analog Discovery Pro 5000 series w centrum zasobów Digilent. Analog Discovery Pro ADP5250 jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl.

Strona producenta: https://bit.ly/3OIRwuU
Przewodnik po funkcjach i obsłudze przyrządu: https://bit.ly/3rUP3nm

Więcej informacji: Kamami.pl, 05-120 Legionowo, ul. Lwowska 5, tel. +48 22 767 36 20, sprzedaz@kamami.pl, www.kamami.pl
Firma:
Tematyka materiału: Analog Discovery PRO 5000, Kamami, Digilent, Analog Discovery Pro ADP5250, WaveForms
Źródło
Elektronika Praktyczna maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"