Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zasilacze niskopoziomowe w urządzeniach audio, część 1

Article Image
Układy zasilające przedwzmacniacza odpowiadają za znaczną liczbę awarii urządzeń audio. Autor wyjaśnia jaki jest najlepszy sposób na zasilanie przedwzmacniacza w urządzeniach audio.

Jaki jest najlepszy sposób na zasilanie przedwzmacniacza z zasilacza wzmacniacza mocy?  Regularnie omawiam zasilacze w urządzeniach audio, ale ponieważ widziałem tak wiele spalonych płytek drukowanych i problemów z zasilaniem przedwzmacniaczy, czuję, że muszę się tym zająć. Układy zasilające przedwzmacniacza odpowiadają za znaczną liczbę awarii zintegrowanych wzmacniaczy Hi-Fi, soundbarów i aktywnych głośników, które trafiają do mnie w celu naprawy.

Większość wzmacniaczy mocy audio zazwyczaj posiada pewne towarzyszące układy niskiego poziomu zasilania dla przedwzmacniaczy, filtrów, zbalansowanych wejść i innych bloków. Jeśli te projekty bazują na wzmacniaczach operacyjnych, to potrzebne są dodatnie i ujemne źródła zasilania pomiędzy ±5 i ±20 V. Dla układów z elementami dyskretnymi pracującymi na pojedynczej ścieżce zasilania wymagane jest zasilanie 12…40 V, co upraszcza sprawę, ponieważ potrzebny jest tylko jeden stabilizator. Wzmacniacze operacyjne mogą mieć własne, oddzielne zasilanie, ale dodatkowy transformator i związane z nim okablowanie sieciowe jest kosztowne. Aby utrzymać koszty na niskim poziomie, zasilanie wzmacniacza operacyjnego może być wyprowadzone z zasilania wzmacniacza mocy jak pokazano na rysunku 1. Jednakże, wzmacniacz mocy będzie miał szyny zasilające o napięciu kilka razy wyższym niż na szynach niskiego napięcia.

Rysunek 1. W audio, często konieczne jest zasilanie układów niskiego poziomu z wysokonapięciowego zasilacza wzmacniacza mocy. Zasilanie jest bardzo silnie modulowane przez sygnał audio, więc potrzebny jest dobry stabilizator napięcia niskiego poziomu
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: zasilacz, MOSFET, Hi-Fi, zasilanie przedwzmacniacza, stabilizator Zenera, dioda Zenera, transformator
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
kwiecień 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"