Układy elektronicznie nie działają w próżni - są ze sobą połączone i tworzą całe systemy. Z tego powodu nie można ich analizować niezależnie. Zasadnicza większość scalonych elementów analogowych, takich jak np. wzmacniacze operacyjne, przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) i cyfrowo-analogowe (DAC), zasilana jest prądem stałym (DC). Jednak w rzeczywistym świecie, w każdym napięciu zasilającym DC znajduje się jakaś składowa zmienna, pochodząca z tętnień napięcia zasilającego, szumu itd. Te składowe przenikają - jako zakłócenia - do sygnałów, które są przetwarzane w danym elemencie. Na skutek tego pogarszają się parametry toru sygnałowego, w szczególności spada stosunek sygnału do szumu (SNR).
O tym, jak dużo (bądź jak mało) zakłóceń z zasilania przenika do sygnału, mówi tzw. współczynnik odrzucenia wpływu zasilania (power supply rejection rate - PSRR).
Definicja PSRR
Co do zasady, PSRR definiuje się jako stosunek zmiany w napięciu wyjściowym, powodowany przez zmianę napięcia w napięciu zasilania:
gdzie VCC to napięcie zasilania, a Vout to napięcie wyjściowe.
Nie istnieją żadne ścisłe branżowe normy, które mówią, jak dokładnie obliczany jest ten parametr, dlatego też różni producenci mogą wyznaczać ten parametr w nieznacznie inny sposób. Różne są też sposoby jego obliczania dla różnych elementów. Wszystko to stanowczo nie ułatwia korzystania z PSRR przy analizie układu…
Najpopularniejsza definicja PSRR pozwala podać ten parametr w decybelach:
gdzie AV to wzmocnienie (napięciowe) dla danego elementu.
Ponieważ PSRR można zmierzyć w różnych warunkach, producenci nie uwzględniają wszystkich warunków w swoich kartach danych produktów. Jako przykład takiego pomiaru omówimy metodę pomiarową, którą producent układu MAX38902A/B (firma Maxim Integrated, obecnie wykupiona przez Analog Devices) stosuje do pomiaru PSRR dla tego stabilizatora. Pomiary realizowane są przy użyciu wektorowego analizatora obwodów Bode 100 firmy OMICRON. Układ w czasie pomiaru znajduje się na płytce ewaluacyjnej, jak pokazano na fotografii tytułowej. Oprócz płytki deweloperskiej z badanym układem oraz wektorowego analizatora obrazów potrzebny jest wzmacniacz mocy zdolny do pracy z prądem wyjściowym o wartości co najmniej 2 A oraz specjalny transformator do wstrzykiwania składowej zmiennej do sygnału DC.