Fotorezystory
Konstrukcja fotorezystorów, określanych także mianem LDR (light dependent resistor), jest zdecydowanie najprostsza spośród wszystkich stosowanych obecnie fotoelementów. Z uwagi na brak złącza P-N fotorezystory są elementami niespolaryzowanymi. Bodaj najistotniejszą zaletą tych komponentów pozostaje ich bardzo wysoka czułość – przy przejściu z otoczenia ciemnego do oświetlonego (i to zaledwie na poziomie ok. 10 luksów) ich rezystancja spada nawet ponad 200-krotnie, dzięki czemu nawet najprostszy układ w postaci zwykłego dzielnika napięcia może być z powodzeniem podłączony bezpośrednio do innego układu elektronicznego (np. do wejścia GPIO mikrokontrolera). Fotorezystory są także przeważnie dość tanie, co w połączeniu z pikiem czułości przypadającym zwykle na rejon ok. 550 nm (czyli w przybliżeniu w połowie spektrum światła widzialnego) sprawia, że ich najczęstszym zastosowaniem stają się układy wyłączników zmierzchowych, stosowanych m.in. w lampach ulicznych, a także oświetlaczach podczerwieni w kamerach CCTV.
Co ciekawe, fotorezystory znalazły także diametralnie różne zastosowanie – na tych właśnie elementach bazuje bowiem konstrukcja analogowego efektu tremolo, stosowanego m.in. w niektórych „piecach” gitarowych. Fotorezystor, włączony w tor kształtowania dźwięku, tłumi brzmienie gitary w rytm sygnału optycznego, otrzymywanego z oświetlacza (np. miniaturowej żarówki), sterowanego przez oscylator niskiej częstotliwości – LFO.
W przepastnych zasobach internetowych można jeszcze dziś znaleźć takie banalnie proste transoptory, przeznaczone głównie do celów serwisowych. Zastosowanie LDR w wymienionych rodzajach aplikacji ma zresztą sens praktyczny także z uwagi na bardzo powolną odpowiedź tych podzespołów na gwałtowne zmiany oświetlenia – typowe fotorezystory oferują mały czas reakcji na poziomie 20...30 milisekund, co rzecz jasna całkowicie dyskwalifikuje je w jakichkolwiek bardziej dynamicznych zadaniach, ale jest wystarczające do współpracy z LFO.
Jako ciekawostkę dodajmy jeszcze fakt, iż wbrew pozorom fotorezystory występują nie tylko w doskonale znanych wszystkim obudowach przewlekanych. Wnikliwe poszukiwania pozwalają bowiem dotrzeć także do fotorezystorów SMD. dostępnych w rozmiarze zbliżonym do konwencjonalnych elementów SMD1210, jednak zapewne wśród praktykujących elektroników trudno byłoby trafić na kogoś, kto widział takie maleństwo na własne oczy.