Firma FOTRIC skupia się na opracowywaniu i produkcji zaawansowanych systemów obrazowania termowizyjnego i akustycznego, wdrażając do swojej oferty także innowacyjne rozwiązania hybrydowe, łączące obydwie wymienione metody. Dla elektroników szczególne znaczenie mają jednak przede wszystkim kamery termowizyjne – a w tym właśnie obszarze amerykański producent ma do oferowania zdecydowanie najwięcej. Co ciekawe, oprócz kamer przenośnych (typu hand-held) – najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych ze względu na niewielkie rozmiary, mobilność i niezależność od zasilania zewnętrznego – firma opracowała także specjalistyczne kamery stacjonarne, przeznaczone głównie do najbardziej wymagających zastosowań naukowo-badawczych, laboratoryjnych i przemysłowych.
Seria R&D – wydajność godna zawodowców
Zaawansowane kamery termowizyjne FOTRIC z serii R&D, jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są przede wszystkim odbiorcom przemysłowym i naukowym, poszukującym nie tylko najwyższej jakości obrazu, ale także wyśrubowanych parametrów w zakresie trybów akwizycji i wizualizacji, stabilności i jednorodności termicznej, szybkości przechwytywania ramek czy też elastycznych funkcji wyostrzania obrazu (focus).
Linia produktów R&D dzieli się na dwie podgrupy. Pierwsza z nich – 220Pro – obejmuje trzy modele kamer różniące się głównie rozdzielczością i parametrami wbudowanej optyki (tabela 1).
Seria 220Pro oferuje doskonałe parametry przy zachowaniu kompaktowej formy – wciąż mamy tutaj bowiem do czynienia z urządzeniem w pełni mobilnym, choć zapewniającym także możliwość montażu na specjalnym statywie. Dla elektroników niezwykle ważna będzie informacja, że wszystkie modele z rodziny 220Pro można wyposażyć w kompatybilne obiektywy makro, które pozwalają z niebywałą szczegółowością odwzorowywać nawet najdrobniejsze detale małych płytek drukowanych, a nawet… struktur półprzewodnikowych czy rozmaitych elementów mikromechanicznych – rozdzielczość, w zależności od modelu kamery oraz zastosowanego obiektywu, rośnie do 100, 50, a nawet… 20 μm (!).
Druga grupa urządzeń należących do rodziny R&D to termowizyjne kamery stacjonarne z serii 220Link. Tutaj także mamy do czynienia z trzema modelami różniącymi się główne rozdzielczością i podstawowymi parametrami optycznymi – porównanie kamer 228Link, 226Link i 223Link można znaleźć w tabeli 2.
W przypadku wszystkich modeli dokładność pomiaru temperatury wynosi ±2°C lub ±2% (w zależności od tego, która z wartości jest większa), identyczne są również rozmiary kamer (112×68×60 mm) i ich masa (490 g bez obiektywu i mocowania statywowego). Niewielki pobór mocy (nieprzekraczający 4 W), możliwość zasilania w standardzie PoE, wbudowane interfejsy Ethernet i RS-485 oraz wyjścia przekaźnikowe i wejścia/wyjścia z optoizolacją ułatwiają integrację kamer w docelowym systemie. Zakres mierzonych temperatur rozciąga się od –20 do +650°C w przypadku modeli 228Link i 226Link, zaś w przypadku 223Link jest on ograniczony od góry do 350°C.
Seria Ti – szerokie możliwości w kompaktowej formie
Firma FOTRIC opracowała także inną serię kamer termowizyjnych, oznaczoną skrótem Ti. Należą do niej dwa modele: Ti7 o rozdzielczości 640×480 px oraz Ti5 z matrycą 384×288 px. Obydwie kamery umożliwiają zwiększenie rozdzielczości (2-krotne w każdym wymiarze, czyli 4-krotne pod względem całkowitej liczby pikseli), za co odpowiada tryb Super Resolution. Czułość NETD wynosi 30 mK (Ti7) lub 40 mK (Ti5). Wszystkie urządzenia z serii Ti umożliwiają obrazowanie termiczne z szybkością odświeżania 30 Hz i oferują minimalną odległość ostrzenia na poziomie 10 cm, co pozwala na wygodne badanie rozkładu temperatury nawet na małych, gęsto upakowanych płytkach drukowanych – i to bez konieczności użycia dodatkowych soczewek makro.
Opisywane urządzenia oferują szereg trybów wyostrzania obrazu, znanych z zaawansowanych modeli z grupy R&D – mamy więc do wyboru zarówno ostrzenie manualne i Touch AF, jak i wspierane laserowo ostrzenie TurboFocus oraz autofocus oparty na kontraście termicznym. Zakres pomiarowy wynosi (w przypadku obydwu modeli) –20...+120°C lub 0...+550°C – warto dodać, że inteligentne algorytmy samoczynnie dobierają właściwy zakres pomiarowy, a także korygują skalę reprezentacji barwnej, co pozwala szybko i wygodnie obserwować badane zjawisko w czasie rzeczywistym, bez konieczności żmudnego przestrajania palety kolorów.
Jak przystało na urządzenie przenośne, każda kamera FOTRIC z serii Ti została opracowana z myślą o niezawodności – zapewnia zatem odporność nie tylko na trudne warunki środowiskowe (stopień ochrony IP54), ale także na upadek z wysokości do 2 m. Całe urządzenie waży dokładnie 1 kg i mierzy 313×123×139 mm.
Seria Tk – najwyższa jakość w racjonalnym budżecie
Kamery termowizyjne FOTRIC Tk8 i Tk7 to propozycja dla wszystkich tych użytkowników, którzy szukają profesjonalnego i niezawodnego sprzętu w cenie przystępnej nawet dla małych przedsiębiorstw. Zastosowany w tych modelach sensor obrazu o rozdzielczości 384×288 px jest wspierany przez 8-megapikselową kamerę pracującą w paśmie światła widzialnego, co pozwala na dokładne dokumentowanie badanych obiektów i późniejszą analizę rozkładu termicznego w kontekście anatomii obrazowanej infrastruktury. Dokładność pomiaru temperatury wynosi ±2°C, a zakres pomiarowy rozciąga się od –20°C do +550°C. Urządzenia z serii Tk ważą 0,8 kg i mają wymiary 243×95×142 mm, a pomimo kompaktowej formy dają użytkownikom szerokie możliwości łączenia kamery z urządzeniami zewnętrznymi – na pokładzie jest bowiem zaimplementowana nie tylko obsługa łączy bezprzewodowych (Wi-Fi i Bluetooth) oraz wbudowany port USB C (wspierający funkcję OTG), ale nawet gniazdo Micro HDMI.
Zastosowania naukowo-badawcze
O wybitnej jakości kamer termowizyjnych marki FOTRIC niech świadczy obszerna lista publikacji naukowych, które powołują się na zastosowanie urządzeń tego producenta. Badacze używają kamer głównie (choć nie tylko) z serii R&D, m.in. w takich dziedzinach jak fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, mechanika, mikroelektronika, nanotechnologia, a nawet… inżynieria kosmiczna. Pełną listę prac powołujących się na kamery FOTRIC można znaleźć na firmowej stronie producenta: https://www.fotric.com/.