Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Transmisja danych w inteligentnym domu cz.1 - Przegląd interfejsów, podstawowe problemy

Article Image
Wielu elektroników chciałoby samodzielnie zbudować elementy lub cały system inteligentnego domu. Jednym z kluczowych problemów okazuje się dobranie odpowiednich sposobów transmisji danych. Decyzje w tym zakresie decydują o finalnym sukcesie lub porażce. W cyklu artykułów omawiamy rozmaite aspekty tego bardzo ważnego zagadnienia.

Tematyka inteligentnego domu cieszy się dużym zainteresowaniem elektroników. W bardziej czy mniej inteligentnym domu mamy najróżniejsze czujniki i urządzenia wykonawcze i sygnalizacyjne, wyposażone w obwody elektroniczne. Do tego jest jakaś centralka (jedna lub więcej). Urządzenia te są oddalone od siebie. Niektóre na odległość kilkudziesięciu centymetrów, inne – kilku do kilkunastu metrów.

A jeżeli niektóre instalowane są na zewnątrz domu (czujniki światła, wilgoci gleby, urządzenia sygnalizacyjne i alarmowe w altance, komórce, garażu), odległości mogą przekroczyć nawet 100 metrów. Oczywiście wszystkie muszą być jakoś zasilane, ale teraz bardziej interesuje nas fakt, że trzeba też przesyłać informacje między nimi.

Zasadniczo wiele informacji może być przesyłanych w postaci analogowej, na przykład z czujnika temperatury do centralki czy z centralki do ściemniacza oświetlenia. Jednak z różnych względów zamiast analogowej, zdecydowanie częściej wykorzystujemy różne rodzaje transmisj...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Wi-Fi, łącze I2C, łącze 1-Wire, łącze SPI, RS232, impedancja falowa
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"