Filtr pasmowo-zaporowy
Filtry tego typu mają szerokie zastosowanie, oprócz specjalizowanych aplikacji, w układach redukcji zakłóceń. Na przykład można go zastosować do usuwania przydźwięku sieci w urządzeniach audio. Wtedy filtr ten pracuje z częstotliwością rezonansową 50 Hz. Podobnie jak poprzednie filtry jest zaprojektowany na zasadzie przekształcenia zwykłego układu elektronicznego RLC na postać cyfrową. Ponieważ chodzi nam o to, aby w stanie rezonansu wzmocnienie układu wynosiło 1, w naszym przypadku mamy do czynienia z obwodem szeregowo-równoległym RLC.
Wartością wejściową naszego układu jest napięcie wejściowe, natomiast wyjściową natężenie prądu płynącego przez rezystor.
Listing 1. Kod realizujący działanie filtra pasmowo-zaporowego
#define STALA_PI 3.141592
#define FP 96000
#define Q 30
#define K_C (2*STALA_PI*100/Q/FP)
#define K_L ((2*STALA_PI*100*Q)/FP)
double Filtr(double w){
volatile double register wy;
static double U_C = 0, U_L=0;
wy = w – U_C;
U_C += (wy-I_L) * K_C;
I_L += U_C * K_L;
return wy;
}
Przykład programu implementującego powyższy filtr znajduje się na listingu 1, natomiast na rysunku pokazany jest przebieg sygnału wyjściowego w funkcji czasu po przyłożeniu na wejście fali prostokątnej o częstotliwości równej częstotliwości rezonansowej. Współczynniki KC i KL możemy wyznaczyć, posługując się wzorami na dobroć równoległego obwodu rezonansowego.