Dyskretyzacja sygnałów analogowych
Ogólny schemat cyfrowego przetwarzania sygnału analogowego został pokazany na rysunku 1. Najważniejszymi parametrami przetworników ADC/DAC są:
- rozdzielczość (liczba bitów),
- maksymalna częstotliwość pracy.
Zamiana sygnału analogowego w znacznym uproszczeniu polega na zamianie jego wartości chwilowej na odpowiadającą jej wartość cyfrową. Jednak proces ten nigdy nie będzie przebiegał całkowicie „płynnie”. Przedział, w którym odbywa się konwersja, jest dzielony na wiele części – ich liczba zależy od rozdzielczości bitowej przetwornika (liczby bitów) jest wyrażana wzorem:
Dla przykładu, przetwornik 16-bitowy oferuje 65536 przedziałów.
Sygnał wejściowy jest także dzielony na przedziały w dziedzinie czasu (rysunek 2). Długość takiego czasu (krok próbkowania) jest odwrotnością częstotliwości próbkowania, czyli częstotliwości, z jaką pracuje nasz przetwornik ADC. Jeśli stosujemy przetwornik do sygnałów zmiennych to częstotliwość próbkowania powinna być dwa razy większa od maksymalnej częstotliwości sygnału. Jednak dla uzyskania lepszych rezultatów działania bardziej złożonych algorytmów DSP należy użyć jeszcze wyższej częstotliwości próbkowania. Dla sygnału akustycznego często stosuje się następujące częstotliwości próbkowania:
- 44,1 kHz,
- 48 kHz,
- 96 kHz,
- 192 kHz.