Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jaki system zarządzania energią na farmie fotowoltaicznej? O SCADA, VPP i więcej

Article Image
Według różnych opracowań branżowych (m.in. SolarPower Europe), zastosowanie zaawansowanego monitoringu i systemu SCADA/VPP może podnieść wydajność farmy fotowoltaicznej o 5–15% rocznie, dzięki szybszej reakcji na anomalie i lepszemu bilansowaniu energii.

W związku z tym, farmy fotowoltaiczne wymagają dziś nie tylko nowoczesnych paneli czy wydajnej infrastruktury, ale przede wszystkim skutecznego systemu zarządzania energią. Właściwe oprogramowanie pozwala zoptymalizować produkcję, zużycie i magazynowanie energii, a także zwiększa bezpieczeństwo całej instalacji. 

Co ważne, nowoczesny system zarządzania wspiera także zaawansowane O&M (Operations & Maintenance) – czyli codzienną obsługę, monitoring awarii i planowanie działań konserwacyjnych. 

System zarządzania energią – dlaczego jest kluczowy dla inwestora? 

Coraz częściej inwestorzy decydują się na rozwiązania, które łączą w sobie funkcjonalności klasycznych systemów SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition – systemy do zdalnego nadzoru i akwizycji danych) z możliwościami wirtualnych elektrowni (VPP – Virtual Power Plant).

Taki model pozwala nie tylko monitorować i sterować pracą farmy PV w czasie rzeczywistym, ale także lepiej reagować na zmienne warunki sieciowe, bilansować obciążenia i integrować OZE z lokalnym magazynowaniem energii.  

Inteligentny system do zarządzania energią może oszczędzić nie tylko czas, ale też realnie obniżyć koszty eksploatacji farmy fotowoltaicznej. 

EMACS – inteligentny system zarządzania farmą fotowoltaiczną

Przykładem tego typu podejścia jest rozwiązanie Electrum – EMACS. Możesz dowiedzieć się o nim więcej tutaj: https://electrum.pl/system-zarzadzania-energia-emacs

Taki system zarządzania aktywami energetycznymi to kompleksowa, inteligentna platforma cyfrowa (software) do zarządzania produkcją, zużyciem oraz magazynowaniem energii w systemach energetycznych. Łączy zalety systemu SCADA z VPP, tworząc innowacyjny system zwiększający bezpieczeństwo infrastruktury poprzez: 

  • ciągły monitoring, 
  • precyzyjne sterowanie, 
  • zaawansowaną analitykę, 
  • optymalizację procesów 
  • oraz natychmiastowe raportowanie – wszystko w jednym miejscu. 

Dzięki temu właściciele farm fotowoltaicznych zyskują pełen wgląd w działanie instalacji i możliwość szybkiego reagowania na jakąkolwiek zmianę. 

Jak to działa w praktyce? 

Przykładem jest farma fotowoltaiczna Krzywińskie, zrealizowana przez Electrum. Ta jedna z większych instalacji PV w regionie (moc 20 MW), działa w oparciu o system EMACS, który monitoruje produkcję i zarządza nią w czasie rzeczywistym. 

Dzięki integracji z systemem do zarządzania energią, farma osiąga stabilną wydajność, lepiej reaguje na zmienne warunki sieciowe, a także zminimalizowane zostaje ryzyko przestojów. 

Jak wybrać najlepszy system zarządzania energią dla swojej farmy słonecznej? 

Dobrze dobrany system zarządzania to niezbędny element nowoczesnej farmy fotowoltaicznej. Warto postawić na sprawdzone, inteligentne rozwiązania, które zwiększają efektywność, bezpieczeństwo i elastyczność pracy całej infrastruktury. Warto określić swoje wstępne wymagania i potrzeby, a następnie skontaktować się z firmami oferującymi takie rozwiązania oraz porównać oferty. 

Podsumowanie 

System zarządzania energią to inwestycja, która zwraca się w postaci wyższej wydajności, stabilności pracy oraz lepszej integracji z rynkiem energii. Jeśli planujesz rozbudowę farmy fotowoltaicznej lub budowę nowej – pamiętaj, by uwzględnić w projekcie nowoczesne oprogramowanie.

Firma:
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
cykl Silniki krokowe w praktyce
1/8 Wraz ze zmniejszeniem napięcia zasilania silnika szczotkowego DC o połowę w stosunku do napięcia znamionowego, moc silnika i moment obrotowy zmniejsza się:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"