Głównymi czynnikami, które przyczyniają się do decyzji o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, jest możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną oraz osiągnięcie przynajmniej częściowej niezależności energetycznej. Zgłębiając tę tematykę, natrafimy na różne informacje, a w ostatnim czasie szczególnie często wspomina się o bankach energii oraz pożarach instalacji na dachach. W zaprezentowanym artykule postanowiłem uporządkować kluczowe fakty dotyczące instalacji PV i opisałem w przystępny i zwięzły sposób:
- jak dobrać rozmiar magazynu energii do zapotrzebowania dobowego;
- jak dobiera się wielkość instalacji PV do zapotrzebowania rocznego;
- jakie są warunki całkowitej niezależności energetycznej;
- jakie są podstawowe rodzaje instalacji PV;
- różnicę pomiędzy "starym" i "nowym" systemem rozliczania z zakładem energetycznym;
- jak i po co zwiększyć zużycie.
Ile zużywam, ile wyprodukują panele (latem)
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy sprawdzić, jak wygląda nasze zużycie energii elektrycznej w ciągu jednej doby oraz w ciągu roku. Dla przykładu podam średnie dane statystyczne dotyczące produkcji energii z instalacji PV i zużycia w gospodarstwie domowym czteroosobowym, bez zainstalowanej pompy ciepła. Jako instalację PV przyjmę instalację 2,0 kWp, skierowaną na południe o stałym kącie nachylenia ok. 40°. Na wykresie widzimy przeciętne godzinowe zużycie czteroosobowego gospodarstwa domowego - linia czerwona, oraz godzinową produkcję energii z instalacji PV - linia żółta. Wyraźnie widać, jak rozmija się szczyt produkcji energii z okresami jej największego poboru.
Sumarycznie dobowe zużycie na poziomie ok. 10 kWh odpowiada sumarycznej dziennej produkcji energii w słoneczny czerwcowy dzień z instalacji 2 kWp która powinna wynieść prawie 11 kWh.
Co robić z nadmiarem energii
Sytuacja z rysunku obrazuje podstawowy problem instalacji PV - nadmiar produkowanej energii w środku dnia i niedobór produkcji w godzinach porannych i wieczornych. Z wykresów wynika, że na bieżąco można zużyć ok. 30% wyprodukowanej energii i to przy dość niewielkiej instalacji. Przy instalacjach o większej mocy procentowy udział zużycia będzie jeszcze mniejszy.
Aby energię elektryczną wytworzoną przez instalację PV spożytkować w dogodnym dla siebie momencie, trzeba ją magazynować.