Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Subiektywnie o Embedded World 2023

Article Image
W dniach 14...17 marca odbyła się kolejna edycja targów skupionych wokół tematyki systemów wbudowanych – Embedded World 2023. Przygotowaliśmy krótką relację z tego wydarzenia, w której opisujemy nasze subiektywne wrażenia oraz prezentujemy wystawy, które wzbudziły nasze szczególne zainteresowanie.

Embedded AI

Podczas targów wyraźnie widoczna była tematyka sztucznej inteligencji, która niesie ze sobą ogromny potencjał technologiczny i biznesowy i dlatego coraz bardziej wkracza w świat systemów wbudowanych. STMicroelectronic to jedna z firm oferujących rozwiązania w tym zakresie, która przygotowała wiele prezentacji zawierających jej własne biblioteki. Można było zobaczyć odkurzacz, w którym zastosowano rozwiązanie na bazie sztucznej inteligencji do wykrywania rodzaju odkurzanej podłogi, czy też czujnik odległości umożliwiający wykrywanie gestów. Na fotografii poniżej pokazano demo układu zliczającego liczbę osób widocznych na obrazie z kamery. Firma pokazała także swoje narzędzie STM32Cube.AI Developer Cloud, które umożliwia wczytanie wytrenowanego modelu sieci bezpośrednio z przeglądarki, przeprowadzenie kwantyzacji parametrów na tryb stałoprzecinkowy oraz przetestowanie wydajności płytek dostępnych w laboratorium ST.

demo układu zliczającego liczbę osób widocznych na obrazie z kamery

Interesujące było także stoisko fundacji tinyML, która pokazała się z przestrzenią dla startupów prezentujących produkty z użyciem technologii tej firmy. Można było tu obejrzeć między innymi zegarki korzystające z uczenia maszynowego do wykrywania upadku czy słuchawki kontrolowane za pomocą gestów. Ciekawym gadżetem jest także lampka USB sterowania komendami głosowymi.

Wyraźnie widoczny jest trend umieszczania dodatkowych co-procesorów, które przyspieszają obliczanie sieci neuronowych i pozwalają na ograniczenie zużycia prądu w mikrokontrolerach. Firma STMicroelectronic planuje wdrożyć mikrokontrolery ze specjalistycznym, autorskim blokiem do takich zadań, a Renesas zaprezentował mikrokontroler Cortex-M85 z akceleratorem opracowanym przez ARM. Jest to kierunek, który będzie miał duże znaczenie dla rozwoju systemów sztucznej inteligencji w systemach wbudowanych w przyszłości.

Firma:
Tematyka materiału: TARGI EMBEDDED WORLD 2023
AUTOR
Źródło
Elektronika Praktyczna kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"