Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Połączenie instalacji fotowoltaicznych z turbinami wiatrowymi, czyli najnowsza jednostka wytwórcza TAURON w Głażewie (woj. wielkopolskie)

Article Image
Jest to obiekt, którego pełna moc wynosi 50 kW, przy czym 30 kW przypada na panele fotowoltaiczne, a reszta mocy - 20 kW, wywodzi się z 2 turbin wiatrowych o pionowych osiach obrotu. Zastosowane w opisywanej jednostce wytwórczej turbiny wiatrowe są z łatwością przystosowane do pracy już przy podmuchach wiatru o prędkości 1 m/s - tzn. już przy tej prędkości zyskuje się dostateczny ruch łopat wirnika. Jest to osiągane przy skutecznym zabezpieczeniu obu turbin, które w dodatku przeszły pomyślnie testy gdy mowa o warunkach huraganowego wiatru.

Za ochronę przed nadmiernym rozpędzeniem się łopat i wirników odpowiedzialny jest system hamulców elektromagnetycznych i elektromechanicznych. Z kolei same turbiny są niezwykle cichymi rozwiązaniami - przy prędkości wiatru sięgającej 8 m/s (5. stopień w skali Beauforta) poziom natężenia dźwięku, na odległości 60 m, nie przekracza 46 dB (jest to tyle ile osiagnąć można w przypadku np. domowej zmywarki). Warto dodać, że obie turbiny mogą pracować na dobrą sprawę w temperaturze od -40 do 70 °C - czyli w granicach, które nie bywają notowane na naszej szerokości geograficznej - ostatni raz temperaturę -41°C odnotowano w Polsce gdy nadszedł dzień 11 stycznia 1940 roku. Jest to bardzo istotny parametr, biorąc pod uwagę fakt, że turbina wiatrowa może optymalnie funkcjonować również w okresie zimowym, czyli wtedy, kiedy instalacje fotowoltaiczne mają nikłe uzyski prądu. Wsparcie instalacji fotowoltaicznych ze strony turbin wiatrowych nabiera jeszcze większego znaczenia, kiedy uwzględni się liczbę dni słonecznych w Polsce - według meteorologów w ciągu roku Polska może liczyć wyłącznie na 1600 godzin pełnego Słońca. W rezultacie w pozostałe dni generacją energii elektrycznej z obowiązku zajmują się turbiny wiatrowe. 

Więcej informacji pod adresem: media.tauron.pl

Jednostka wytwórcza TAURON w Głażewie (woj. wielkopolskie)
Jednostka wytwórcza TAURON w Głażewie (woj. wielkopolskie)
Wideo
Firma: TAURON
Tematyka materiału: instalacje fotowoltaiczne, nowoczesne jednostki wytwórcze, prąd elektryczny, PV, TAURON, turbiny wiatrowe
AUTOR
Źródło
media.tauron.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"