Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przemysłowy magazyn energii powstały w gminie Ochotnica Dolna

Article Image
Przemysłowy magazyn energii to pilotażowy projekt firm: TAURON Dystrybucja S.A. i Apator S.A. oraz Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Magazyn został zainstalowany w Ochotnicy Dolnej (woj. małopolskie) - gminie, która od lat prowadzi działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego m.in. poprzez wzrost udziału OZE.

Przemysłowy magazyn energii ma poprawić parametry napięcia oraz zredukować wzrosty i asymetrię napięć. Jest to konieczne, ponieważ na terenie gminy nagromadzona jest wysoka liczba jednofazowych instalacji fotowoltaicznych, co ogranicza możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Przekroczone poziomy napięć powodują wyłączenia instalacji prosumenckich, zmniejszając opłacalność poniesionych inwestycji. Wymagana jest przez to symetryzacja napięć fazowych i obniżenie poziomu napięcia w sieci, kiedy przekraczana jest dopuszczalna wartość. Uruchomiony w gminie Ochotnica Dolna magazyn będzie pomagał w rozwiązaniu problemu podwyższonego napięcia w sieci, który skutkuje brakiem możliwości przyjmowania do sieci energii wygenerowanej przez instalacje fotowoltaiczne.

Przemysłowy magazyn energii w gminie Ochotnica Dolna

Dzięki zastosowanej w magazynie konstrukcji przekształtnika i algorytmowi sterowania w godzinach produkcji energii z OZE, bateria magazynu jest ładowana z tych faz, w których wartość napięcia zostaje przekroczona. Podczas wieczornego szczytu zapotrzebowania, a także w nocy magazyn rozładowuje się do sieci, by być gotowym do gromadzenia energii z OZE następnego dnia. 

Przemysłowy magazyn energii w gminie Ochotnica Dolna
Przemysłowy magazyn energii w gminie Ochotnica Dolna

Magazyny energii są jednym z kierunków rozwoju oferty Apator S.A. skierowanej do sektora OZE. Rozwiązania tej firmy stanowią część jej oferty związanej z szeroko pojętą ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem oraz nowoczesnym podejściem do zmieniającej się energetyki. Firma Apator S.A. aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań, tworząc produkty niezbędne dla toczącej się transformacji energetycznej.

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2 oraz na poniższych filmach.

Firma: Apator
Tematyka materiału: AGH, Apator S.A., magazyny energii, Ochotnica Dolna, OZE, Tauron Dystrybucja S.A.
AUTOR
Źródło
apator.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"