Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

System czujników parkingowych PlacePod LoRa w ofercie firmy ACTE

Article Image
Miejsca parkingowe, a w szczególności te zlokalizowane na zewnątrz, były od zawsze słabo zarządzanym zasobem, generującym problemy środowiskowe i ekonomiczne oraz często niezadowolenie konsumentów.

Postęp technologiczny, czego wynikiem było upowszechnienie się technologii LPWA (ang. Low Power Wide Area), co oznacza możliwość przesyłu danych na duże odległości przy niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym, spowodował znaczący wzrost zainteresowania monitoringiem miejsc parkingowych ze strony jednostek administracji publicznej jak i prywatnych właścicieli.

Udostępnienie precyzyjnych i aktualizowanych na bieżąco informacji o wolnych miejscach parkingowych zmniejsza ruch samochodów w centrach miast (poszukiwanie parkingu generuje dodatkowe kilometry i emisję CO2) oraz podnosi komfort i skraca czas dotarcia samochodem pod wskazany adres.

Największym wyzwaniem występującym przy tego typu zastosowaniach jest dokładne i terminowe wykrywanie pojazdów. Rozwiązanie proponowane przez Acte Sp. z o.o. opiera się na dwóch sprawdzonych filarach:

  1. Czujniku PlacePod LoRa 868 MHz amerykańskiej firmy PNI Corp.
  2. Bramie Multitech Conduit LTE LoRa 868 MHz

PlacePod to inteligentny czujnik parkowania montowany w gruncie lub na powierzchni, który komunikuje się z bramą LoRa w celu przekazania informacji o zmianie statusu monitorowanego miejsca parkingowego w czasie rzeczywistym. Zapewnia dokładną detekcję pojazdu na parkingu, do 10 lat pracy na baterii oraz stabilną pracę w szerokim zakresie temperatur.

Czujniki PlacePod montowany na powierzchni
Czujnik PlacePod montowany w gruncie

Cechy i zalety

PlacePod to najdokładniejszy w branży system wykrywania magnetycznego pojazdów dzięki połączeniu wysokowydajnego czujnika magnetycznego PNI i algorytmów wykrywania obiektu, które dokładnie określają obecność lub nieobecność samochodu na parkingu. Każdy czujnik zawiera wbudowany moduł radiowy standardu LoRa, komunikujący się poprzez bramą Multitech Conduit LoRa z siecią pracującą w standardzie LoRaWAN.

Czujniki i algorytmy są precyzyjnie dostrojone pod kątem bardzo niskiego zużycia energii, zapewniając ciągłą detekcję pojazdu. Konfigurowanie i zarządzanie czujnikiem odbywa się za pomocą technologii BLE (ang. Bluetooth Low Energy) oraz aplikacji mobilnej dostarczanej przez PNI. W chwili obecnej aplikacja dostępna jest wyłącznie na platformę mobilną Android.

Wbudowana dokładność i niezawodność

Inteligentny czujnik parkowania PlacePod zawiera czujnik geomagnetyczny RM3100 firmy PNI, który jest najbardziej wydajnym czujnikiem magnetycznym w swojej klasie. RM3100 zawiera opatentowaną technologię magnetoindukcyjną, która ma ponad 30-krotnie większą czułość niż inne czujniki magnetyczne dostępne na rynku i jest stabilna w szerokim zakresie temperatur. W przeciwieństwie do innych czujników parkowania opartych o czujniki magnetyczne, PlacePod dokładnie wykrywa zdarzenia parkingowe w gęstym środowisku miejskim poprzez filtrowanie zakłóceń elektromagnetycznych oraz "szumów", takich jak: oddziaływanie napowietrznych linii energetycznych, zakłócenia generowane przez pociągi metra lub przejściowe sygnatury magnetyczne z okolicznego ruchu, który może uruchamiać fałszywe zdarzenia parkowania. Czujniki i algorytmy są zoptymalizowane pod kątem ciągłej, bardzo dokładnej detekcji pojazdu przy zachowaniu ultra-niskiego poboru mocy. Inne czujniki parkowania zarządzają zużyciem energii, ustawiając czujnik parkowania w "trybie uśpienia", podczas którego nie są w stanie wykryć obecności lub nieobecności pojazdu.

Doskonałym uzupełnieniem czujników parkingowych są niezawodne bramy LoRa Multitech Conduit LTE w wersji standardowej lub IP67. Obie bramy charakteryzują się pojemnością 8/16 kanałów z możliwością ich rozbudowy do 64 w 4Q18 (IP67). Połączenie z serwerem sieciowym można zrealizować za pomocą istniejącej sieci WAN (Ethernet), dostępu WiFi lub sieci komórkowej LTE. Bramy Conduit wspierają funkcjonalność geolokalizacji wg standardu LoRaWAN 2.0, co może stanowić interesujące uzupełnienie każdego systemu zdalnego monitorowania miejsc parkingowych.

Brama LoRa Multitech Conduit LTE

Reasumując: kompletne rozwiązanie oferowane przez Acte Sp. z o.o. obejmuje zestaw czujników parkowania PlacePod firmy PNI Corp., bramę LoRa Multitech Conduit LTE w wersji IP67 lub standardowej, dostęp do serwera sieciowego oraz pulpitu do zarządzania i monitorowania wszystkich zasobów parkingowych i danych, w tym instalacji i weryfikacji, diagnostyki, monitorowania i raportowania.

Firma:
Tematyka materiału: PlacePod, ACTE, RM3100, Acte
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"