Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czujniki bezpieczeństwa serii SG-P firmy Panasonic

Article Image
Firma Panasonic wprowadziła do swojej oferty nową serię bezkontaktowych czujników drzwiowych SG-P zgodnych z normą ISO 14119. Są to moduły do szybkiego wykrywania stanów otwarcia/zamknięcia drzwi. Seria obejmuje dwie rodziny oparte na elementach magnetycznych SG-P1010-M-P i modułach RFID SG-P2020-M-P.

Układ oparty na elemencie magnetycznym przedstawia fotografia powyżej. Podstawowym zastosowaniem tych urządzeń są układy sterowania maszyn, gdzie zamknięcie „drzwi” do przestrzeni obróbczej maszyny jest kluczową informacją dla sterownika mówiącą o tym, że obsługa znajduje się w bezpiecznej przestrzeni, oddzieleni drzwiami od na przykład wirującego wrzeciona wielotonowej frezarki CNC i można bezpiecznie rozpocząć obróbkę. Brak takiego sygnału oznacza, że nie można rozpocząć pracy napędu. Dodatkowo zmiana stanu „drzwi” na „otwarte” podczas pracy wiąże się z natychmiastową reakcją sterownika mającą na celu bezpieczne zakończenie sytuacji alarmowej. Urządzenia używają standardu OSSD1/2 (output signal switching device), komunikując zmianę stanu do sterownika maszyny, dzięki czemu może być zatrzymana w chwili dostępu. Poza sygnałami elektrycznymi przeznaczonymi dla układu sterowania, czujniki wyposażone są w duże i jasne wskaźniki LED informujące o poprawnym zamknięciu (kolor zielony) lub niebezpiecznym otwarciu (kolor czerwony). Mają one na celu wyraźne poinformowanie wszystkich znajdujących się w pobliżu o stanie objętych dozorem barier. Film informacyjny prezentujący między innymi czujniki w trakcie pracy dostępny jest na końcu artykułu. Możliwe jest szeregowe łączenie w łańcuchu do 30 czujników. Gdy jeden z połączonych podzespołów przechodzi w stan niewykrywania (kolor czerwony), wszystkie pozostałe czujniki zaczynają migać na zielono, aby powiadomić operatora o niebezpieczeństwie.

Przetwornik RFID SG-P2020-M-P

Produkty SG-P są dostępne z dwoma różnymi poziomami kodowania: wysokim lub niskim. Modele z wysokim poziomem kodowania (RFID) są kompatybilne z normą ISO 14119, która wymaga, by urządzenia były chronione przed celową dezaktywacją. Oznacza to, że posiadają mechanizmy „obrony” przed celowym oszukaniem, na przykład przez osobę próbującą używać obrabiarki bez zamknięcia wszystkich osłon. Zarówno konfiguracja serii, jak i parowanie czujników z nadajnikami RFID odbywają się w pełni automatycznie, po pierwszym podłączeniu zasilania - co upraszcza i przyspiesza instalację urządzeń. Czujniki są wykonane w klasie IP65 z możliwością pracy w zakresie temperatur od -10°C do 55°C przy typowym dla układów automatyki przemysłowej zasilaniu 24 VDC.

DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa przetworników
Firma: Panasonic
Tematyka materiału: Czujniki bezpieczeństwa serii SG-P, magnetyczny przetwornik położenia, elektromagnetyczny (RFID) przetwornik położenia
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"