Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Konkurs firmy Farnell związany z komputerami Raspberry Pi

Article Image
Należącą do koncernu Avnet firma Farnell - czołowy dystrybutor podzespołów i rozwiązań elektronicznych na świecie organizuje konkurs mający na celu wyłonienie najdłużej działającego, wciąż stosowanego komputera Raspberry Pi. Jest to wydarzenie z okazji dziesięciolecia współpracy ze spółką Raspberry Pi Trading - strategicznym partnerem wspomnianej firmy.

Dzięki przywołanym podmiotom, komputery Raspberry Pi stały się globalnym fenomenem i do dziś są sprzedawane w milionach egzemplarzy rocznie. Na ogół aplikacje wbudowane są tym komputerom pisane. Jak tłumaczy Head of Single Board Computing w firmie Farnell, Romain Soreau:

„Cieszymy się, że odgrywamy tak ważną rolę w (...) rozwoju (komputerów - przyp. red.) Raspberry Pi i że istotnie (...) wpływamy (tymi komputerami - przyp. red.) na cały świat, pomagając kształcić młodsze pokolenia inżynierów oraz napędzając rozwój (...) aplikacji opartych na komputerach jednopłytkowych. Obecnie (marka - przyp. red.) Raspberry Pi jest (...) trzecia po komputerach PC i Mac, jeśli chodzi o popularność (...) uniwersalnych platform komputerowych. Jest to sprzęt wykorzystywany na całym świecie przez (...) młodzież, nauczycieli, hobbystów oraz firmy przemysłowe.”

Pan Romain Soreau - Head of Single Board Computing w firmie Farnell

W kręgu zainteresowań firmy Farnell są m.in. systemy oparte na komputerach Raspberry Pi, które działają od dłuższego czasu, począwszy od premiery tych komputerów w 2012 r. Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 30 kwietnia 2022 r. W ramach zgłoszenia należy opisać korzystającą z komputera Raspberry Pi aplikację i załączyć przedstawiające ją zdjęcie. Do zdobycia jest 10 nagród, w tym:

  • Zestaw Raspberry Pi Pico - wydajna platforma rozwojowa zawierająca 2 MB pamięci QSPI Flash i 26 wyprowadzeń GPIO (z czego trzy z nich mogą zostać użyte jako wejścia analogowe), którą można programować z wykorzystaniem gniazda micro-USB. Jej debugowanie odbywa się poprzez złącze SWD (ang. Serial Wire Debug), a do obsługi przewidziano biblioteki programistyczne języka C oraz wypróbowaną implementację języka MicroPython. Dzięki wyżłobionym wyprowadzeniom, zestaw Raspberry Pi Pico można z powodzeniem stosować w profesjonalnych aplikacjach mikrokontrolerowych.
  • Moduł Raspberry Pi Camera Module 2 NoIR - działający w podczerwieni moduł kamery o rozdzielczości 8 Mpix, których cechuje się dużą czułością oraz małymi szumami. Do jego podłączenia wymagane jest złącze CSI.
Zestaw Raspberry Pi Pico
Zestaw Raspberry Pi Pico
Moduł Raspberry Pi Camera Module 2 NoIR
Moduł Raspberry Pi Camera Module 2 NoIR

Nagrody te zostaną przyznane w maju 2022 r. i będzie można je odebrać lub przekazać szkołom, klubom bądź uczelniom z krajów, w których mieszkają zwycięzcy. W szczególności inżynierowie-projektanci, hobbyści, nauczyciele i studenci są mile widziani. W ramach konkursu ocenie będą podlegały starsze rozwiązania które miały znaczący wpływ na rozwój technologii oraz działające długo wdrożenia. Zostaną nagrodzone najciekawsze rozwiązania.

Dla wszystkich chętnych firma Farnell oferuje szeroką gamę komputerów Raspberry Pi, umożliwiając tworzenie różnych rozwiązań, w tym komercyjnych i profesjonalnych. Wszystko to przy zróżnicowanych akcesoriach, a zwłaszcza zasilaczach i kablach micro-HDMI oraz pomocy w zakresie programów edukacyjnych. Klienci Farnella mogą przy tym korzystać z szerokiego wsparcia technicznego, oferowanego przez 24 godziny na dobę w dni robocze, a także z bezpłatnego dostępu do cennych materiałów online. Dostępne dla tych klientów komputery Raspberry Pi obejmują takie zastosowania jak:

  • Zrobotyzowana wydra do śledzenia ryb - Norweski Uniwersytet Nauk i Technologii opracował projekt zrobotyzowanej wydry, w którym wykorzystano komputer Raspberry Pi 4 do sterowania autonomicznymi katamaranami w celu śledzenia ryb w wodzie. Wykorzystując miniaturowe emitujące dźwięk urządzenia, zamocowane na rybach, badacze i specjaliści od ochrony fauny morskiej mogą monitorować określone populacje ryb.
  • Czujniki nacisku do stóp wykrywające chorobę Parkinsona - Zespół Narodowego Uniwersytetu Yang Ming Chaio Tung opracował czujniki umieszczane pod stopami służące do wykrywania choroby Parkinsona. Sygnały z tych czujników umieszczonych w butach są przesyłane do noszonego na ciele komputera Raspberry Pi 3 w celu monitorowania ruchów kończyn. Jeśli odczyty są niestandardowe, może to oznaczać chorobę Parkinsona. Dzięki temu istnieje szansa szybkiego wykrycia choroby, a w konsekwencji poprawy jakości życia pacjentów. 
  • Ochrona sadów przed szkodnikami - Badacze z Uniwersytetu Trento opracowali sterowane przez komputer Raspberry Pi urządzenie do automatycznego wykrywania szkodników w sadach owocowych, co umożliwia natychmiastowe podjęcie wymaganych akcji. Urządzenie to korzysta z uczenia maszynowego do przetwarzania obrazów wewnątrz pułapek feromonowych, a komputer Raspberry Pi zarządza czujnikiem, przetwarza obrazy oraz przesyła te obrazy na potrzeby klasyfikacji. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy jest monitoring sadów dwa razy w ciągu dnia, co zwiększa szansę wykrycia szkodników przed wywołaniem zniszczeń.

Więcej informacji, w tym zgłoszenia na konkurs pod adresami: link 1 i link 2

Galeria
Firma: Farnell
Tematyka materiału: Farnell, konkursy elektroniczne, Raspberry Pi Camera 2 NoIR, Raspberry Pi Pico, Raspberry Pi Trading, Romain Soreau
AUTOR
Źródło
www.element14.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"