Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dławik SMD 15 uH/3 A z oferty firmy Gamma

Article Image
W ofercie firmy Gamma znajdziemy przeznaczony do montażu powierzchniowego (SMD) dławik P0751.153NL produkowany przez firmę “Pulse”.

Przedstawiony na ilustracji tytułowej dławik jest przeznaczony do pracy z prądami o natężeniu do 3 A. Wymiary dławika przedstawione są na Ilustracji 1.

Wymiary dławika P0751.153NL

Element ten jest jednym z całej rodziny dławików o indukcyjnościach z zakresu od 1 uH do 1000 uH i prądach od 0,3 A do 6,8 A; parametry tych elementów przedstawia Tabela 1.

Parametry dławików serii P0751NL/52NL

W tym miejscu warto doprecyzować “co autor miał na myśli” (-: pisząc, że dławik może pracować z prądem do 3 A. W tabeli podane są trzy wartości natężenia:

  • “Irated” - prąd nominalne (czyli “te” 3 A),
  • “Saturation Current”, czyli prąd nasycenia,
  • “Heating Current”, czyli prąd nagrzewający.

W sensie elektrycznym dławik to nieskomplikowany element; jest to “czysty przewodnik omowy”, jednak jego kształt i długość powodują, że posiada znaczącą indukcyjność. Przy przepływie prądu te dwie cechy kształtują zachowanie dławika. Ze względu na czystą oporność następuje wydzielanie się mocy (nagrzewanie przewodnika), a ze względu na indukcyjność w pewnym momencie następuje nasycenie rdzenia i następnie spadek indukcyjności. W zależności od producenta elementu prądy te są określane dla różnych wartościach wzrostu temperatury i spadku indukcyjności (zazwyczaj odpowiednio około 15°C i 10% przy prądzie stałym). Jako prąd nominalny (“Irated”, czyli ten, który zazwyczaj bez głębszych wyjaśnień podaje się jako “prąd dławika”) przyjmuje się mniejszą z tych dwóch wartości. Po prostu wybiera się natężenie przy którym element nie nagrzewa się nadmiernie i nie traci nadmiernie indukcyjności (w przypadku naszego elementu jest to odpowiednio 15°C i 10% indukcyjności). W dzisiejszych czasach, gdy przetwornice DC/DC otaczają nas praktycznie ze wszystkich stron, naprawdę warto zapoznać się z zasadą ich działania. Mały i tani dławik pozwoli nam na rozpoczęcie bardzo interesujących eksperymentów i “poczucie” istoty indukcyjności.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gamma Sp. z o.o.
Tematyka materiału: Dławik SMD (15 uH, 3 A)
AUTOR
Źródło
gamma.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"