Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Krokodylki do pomiarów wysokich napięć

Article Image
W ofercie firmy RS Components wśród artykułów przeznaczonych dla elektroniki i energetyki zawodowej można znaleźć „krokodylki” pomiarowe dla napięć do 5 kV.

Tytułowe krokodylki dostępne są w kolorze czarnym i czerwonym (obydwa są przedstawione na  ilustracji tytułowej). Stanowią one wyposażenie dodatkowe przewodów probierczych, które zazwyczaj zakończone są sondą szpilkową. Zaletą „szpilki” jest to, że nie zajmuje dużo miejsca i można jej używać w ciasnych wnętrzach na przykład gęsto upakowanej rozdzielnicy. Wadą „szpilek” jest to, że należy je trzymać przytknięte do elementów między którymi mierzymy napięcie. Czasem może to być bardzo niewygodne ze względu na ilość kończyn chwytnych jakimi dysponujemy i często na wzajemne położenie obiektu pomiaru i przyrządu którym wykonujemy pomiar. Nierzadko w takich wypadkach zacietrzewiony hobbysta modeluje kształt przewodu i buduje stos różnych przypadkowych przedmiotów które mają „Te szpilki utrzymać w miejscu, kiedy ja się odwrócę do miernika”. Pół biedy jeżeli mówimy o układzie zasilanym z małych bateryjek albo z delikatnego zasilacza laboratoryjnego. Wtedy skutki zawalenia się tej wieży i uwolnionej szpilki zwierającej co tylko się da na swojej drodze są zazwyczaj możliwe do przełknięcia. W przypadku układów większych mocy, na przykład napięcie pracy to 5 kV i natężenie natężeniu 10 A, czyli dosyć duży, ale nadal często spotykany silnik elektryczny lub grzałka, nie można pozwolić sobie na takie pomyłki. Właśnie do zaradzenia takim sytuacjom przeznaczone są opisywane „krokodylki”. Widok z boku przedstawia Ilustracja 1.

Pełna izolacja zacisku

Typowy przewód pomiarowy wprowadzamy z lewej strony, a z prawej strony mamy do dyspozycji sprężynowy zacisk. Zacisk potrafi uchwycić element o grubości do 20 mm. Taki rozmiar pozwala bez problemu pracować z przewodami i szynami zasilającymi jakie możemy spotkać przy urządzeniach o mocach rzędu 50 kW. To, co zwraca uwagę na ilustracji, to obecność dodatkowych „przegród” i ukrycie wszystkich elementów przewodzących pod warstwą izolacyjną. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa i ma utrudnić umieszczenie na przykład palców w odległości mniejszej niż bezpieczna od elementów przewodzących. Zaciski spełniają wymagania normy IEC 1010 określającej  „Wymagania bezpieczeństwa elektrycznych przyrządów pomiarowych, automatyki i urządzeń laboratoryjnych”. Są one przeznaczone do zastosowań zawodowych i będą stanowiły cenne uzupełnienie parku pomiarowego osób pracujących w tej dziedzinie.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma:
Tematyka materiału: Pomiary i testy
AUTOR
Źródło
pl.rs-online.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"