Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przewody pomiarowe do wysokich napięć

Article Image
W ofercie firmy RS Components możemy znaleźć bardzo dużo artykułów przeznaczonych dla elektroniki i energetyki zawodowej. Jednym z nich są przewody pomiarowe dla napięć do 5 kV.

Dostępne są wykonania w kolorze czarnym i czerwonym (obydwa są przedstawione na  ilustracji tytułowej). Dopuszczalne napięcie pracy to 5 kV przy maksymalnym natężeniu 10 A. To nie jest obszar działań praktycznych dla nawet zaawansowanych hobbystów. Warto jednak wiedzieć, że takie prądy i napięcia też czasem trzeba zmierzyć. Przewody mają długość jednego metra, są wyposażone we wtyk o standardowej średnicy czterech milimetrów i końcówkę pomiarową.

Wymiary znajdziemy na ilustracji 1 zaczerpniętej z karty katalogowej.

Wymiary przewodu pomiarowego

Uwagę zwraca obecność dwóch „talerzyków” i ich odległość od elementów metalowych. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Przy takich napięciach niebezpieczne może być już znalezienie się palców w odległości mniejszej niż bezpieczna od elementów przewodzących; wcale nie trzeba ich dotknąć. Zabezpieczona w ten sposób jest zarówno końcówka pomiarowa, jak i wtyczka „od strony” przyrządu pomiarowego. Dodatkowo przewody spełniają wymagania normy IEC 1010, która określała „Wymagania bezpieczeństwa elektrycznych przyrządów pomiarowych, automatyki i urządzeń laboratoryjnych”. Przewody te są przeznaczone do zastosowań zawodowych, ale oczywiście jeżeli ktoś będzie miał chęć, to nie ma przeszkód, aby mierzyć nimi napięcie bateryjki CR2032.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma:
Tematyka materiału: przewody pomiarowe do układów wysokiego napięcia
AUTOR
Źródło
pl.rs-online.com, pl.rs-online.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"