Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Efektywne w działaniu urządzenie określające skład gleby w czasie poniżej 90 sekund

Article Image
Związani z hinduskim Indian Institutes of Technology (IIT Kanpur) badacze opracowali przenośne urządzenie testujące do 100 tysięcy próbek gleby pod kątem dostępnych w nich substancji, a w szczególności: azotu, fosforu, potasu, węgla, gliny oraz różnych kationów. Dedykowana temu urządzeniu aplikacja mobilna Bhu Parikshak zapewnia jego niezawodne działanie.

Mowa tu o bazującym na spektroskopii bliskiej podczerwieni wynalazku, do którego należy wsypać ok. 5 g suchej gleby, by rozpocząć jego działanie (wykonywana w ramach urządzenia analiza trwa 90 sekund i przedstawia ją raport ze składem badanej gleby oraz zalecanymi dawkami nawożenia w przywołanej wcześniej aplikacji i dedykowanej usłudze chmurowej). Jak mówi dyrektor IIT Kampur prof. Abhay Karandikar:

"Rolnicy to nasi sprzymierzeńcy, którzy muszą stawiać czoła wielu trudnościom, w tym sprawdzaniu gleby trwającym przeważnie kilka dni. Dzięki naszemu wynalazkowi to już nie będzie dla nich więcej  kłopot. Jestem zachwycony zespołem z IIT Kanpur za opracowanie tak nowatorskiego urządzenia, które pomoże rolnikom w ocenie stanu ich gleby niemal w mgnieniu oka. Jest to (…) krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest samowystarczalność technologiczna, do której dąży IIT Kanpur".

Firma:
Tematyka materiału: Abhay Karandikar, badanie gleby, Bhu Parikshak, Indian Institutes of Technology, IIT Kanpur, spektroskopia bliskiej podczerwieni
AUTOR
Źródło
www.iitk.ac.in
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"