Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Integrowalny z odzieżą elastyczny czujnik temperatury od amerykańskich naukowców

Article Image
Znajdująca się w Stanach Zjednoczonych szkoła inżynieryjna Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) może się poszczycić nowatorskim wynalazkiem w postaci miękkiego, rozciągliwego czujnika temperatury, któremu nie trzeba zasilania do działania i można go łączyć z ubraniami. Jego budowa jest prosta i obejmują: elektrolit, elektroda oraz oddzielający je materiał dielektryczny, na styku których zachodzą określone reakcje prowadzące do generacji napięcia.

Dokładniej mówiąc między elektrolitem, a wspomnianym materiałem gromadzą się jony, podczas gdy między tym materiałem, a elektrodą są to elektrony. Zachodząca między nimi nierównowaga elektryczna sprzyja powstawaniu chmury jonowej w elektrolicie, której grubość jest proporcjonalnie zależna od temperatury otoczenia. Dzięki temu mechanizmowi czas reakcji czujnika wynosi poniżej 10 ms (mniej niż w tradycyjnych rozwiązaniach), a zakres pomiarowy obejmuje wartości od -100 do
200°C. Jak powiedział profesor mechaniki i materiałoznawstwa SEAS, Zhigang Suo:

"Opracowano miękki czujnik temperatury o wysokiej czułości oraz szybkim czasie reakcji, co otwiera nowe możliwości tworzenia interfejsów człowiek-maszyna i (…) robotów w inżynierii, medycynie, czy rozrywce.”

Jego wypowiedź uzupełnił pracownik badawczy SEAS, Yecheng Wang, który dodał, że:

"(…) konstrukcja czujnika jest tak prosta, że istnieje wiele różnych (…) jego zastosowań - można dla niego stosować materiały o różnym sposobie ułożenia oraz przeznaczeniu do różnych zadań.”

Opracowany czujnik jest stabilny i dogodnych rozmiarów oraz może być przezroczysty, jeśli jest taka potrzeba. Czujnik ten, za słowami Suo:

"(…) może zapoczątkować nowy rozwój, aby umożliwić i ulepszyć Internet Wszystkiego i Wszystkich".

Poniżej demonstracja opisanego czujnika.

Wideo
Firma:
Tematyka materiału: czujniki temperatury, Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences, odzież inteligentna, SEAS, Yecheng Wang, Zhigang Suo
AUTOR
Źródło
www.pnas.org
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"