Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Integrowalny z odzieżą elastyczny czujnik temperatury od amerykańskich naukowców

Article Image
Znajdująca się w Stanach Zjednoczonych szkoła inżynieryjna Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) może się poszczycić nowatorskim wynalazkiem w postaci miękkiego, rozciągliwego czujnika temperatury, któremu nie trzeba zasilania do działania i można go łączyć z ubraniami. Jego budowa jest prosta i obejmują: elektrolit, elektroda oraz oddzielający je materiał dielektryczny, na styku których zachodzą określone reakcje prowadzące do generacji napięcia.

Dokładniej mówiąc między elektrolitem, a wspomnianym materiałem gromadzą się jony, podczas gdy między tym materiałem, a elektrodą są to elektrony. Zachodząca między nimi nierównowaga elektryczna sprzyja powstawaniu chmury jonowej w elektrolicie, której grubość jest proporcjonalnie zależna od temperatury otoczenia. Dzięki temu mechanizmowi czas reakcji czujnika wynosi poniżej 10 ms (mniej niż w tradycyjnych rozwiązaniach), a zakres pomiarowy obejmuje wartości od -100 do
200°C. Jak powiedział profesor mechaniki i materiałoznawstwa SEAS, Zhigang Suo:

"Opracowano miękki czujnik temperatury o wysokiej czułości oraz szybkim czasie reakcji, co otwiera nowe możliwości tworzenia interfejsów człowiek-maszyna i (…) robotów w inżynierii, medycynie, czy rozrywce.”

Jego wypowiedź uzupełnił pracownik badawczy SEAS, Yecheng Wang, który dodał, że:

"(…) konstrukcja czujnika jest tak prosta, że istnieje wiele różnych (…) jego zastosowań - można dla niego stosować materiały o różnym sposobie ułożenia oraz przeznaczeniu do różnych zadań.”

Opracowany czujnik jest stabilny i dogodnych rozmiarów oraz może być przezroczysty, jeśli jest taka potrzeba. Czujnik ten, za słowami Suo:

"(…) może zapoczątkować nowy rozwój, aby umożliwić i ulepszyć Internet Wszystkiego i Wszystkich".

Poniżej demonstracja opisanego czujnika.

Wideo
Firma:
Tematyka materiału: czujniki temperatury, Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences, odzież inteligentna, SEAS, Yecheng Wang, Zhigang Suo
AUTOR
Źródło
www.pnas.org
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"