Dokładniej mówiąc między elektrolitem, a wspomnianym materiałem gromadzą się jony, podczas gdy między tym materiałem, a elektrodą są to elektrony. Zachodząca między nimi nierównowaga elektryczna sprzyja powstawaniu chmury jonowej w elektrolicie, której grubość jest proporcjonalnie zależna od temperatury otoczenia. Dzięki temu mechanizmowi czas reakcji czujnika wynosi poniżej 10 ms (mniej niż w tradycyjnych rozwiązaniach), a zakres pomiarowy obejmuje wartości od -100 do
200°C. Jak powiedział profesor mechaniki i materiałoznawstwa SEAS, Zhigang Suo:
"Opracowano miękki czujnik temperatury o wysokiej czułości oraz szybkim czasie reakcji, co otwiera nowe możliwości tworzenia interfejsów człowiek-maszyna i (…) robotów w inżynierii, medycynie, czy rozrywce.”
Jego wypowiedź uzupełnił pracownik badawczy SEAS, Yecheng Wang, który dodał, że:
"(…) konstrukcja czujnika jest tak prosta, że istnieje wiele różnych (…) jego zastosowań - można dla niego stosować materiały o różnym sposobie ułożenia oraz przeznaczeniu do różnych zadań.”
Opracowany czujnik jest stabilny i dogodnych rozmiarów oraz może być przezroczysty, jeśli jest taka potrzeba. Czujnik ten, za słowami Suo:
"(…) może zapoczątkować nowy rozwój, aby umożliwić i ulepszyć Internet Wszystkiego i Wszystkich".
Poniżej demonstracja opisanego czujnika.