Ze względu na wykonywane funkcje urządzenia IoT muszą spełniać kilka podstawowych wymagań:
- pobór mocy powinien być na bardzo niskim poziomie – umożliwiającym długotrwałe zasilanie bateryjne;
- muszą zapewniać połączenie radiowe z Internetem lub specjalnym koncentratorem danych. Transmisja radiowa musi być zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem – podsłuchaniem czy modyfikacją przesyłanych danych. W praktyce oznacza to, że przesyłane dane wymagają odpowiedniego kodowania;
- przesyłane dane powinny mieć możliwość dalszej obróbki: gromadzenia, wizualizacji lub analizy. Gromadzenie i obróbka danych jest często wykonywana przez aplikacje chmurowe;
- produkcja i eksploatacja powinny odbywać się jak najniższym kosztem.
Jednym z głównych problemów w implementacji urządzeń IoT jest zapewnienie odpowiedniego połączenia radiowego, szczególnie w obszarach mało zamieszkanych, gdzie nie ma niezbędnej infrastruktury. Dlatego są rozwijane systemy takie jak LoRaWan pozwalające małym kosztem uzyskiwać zasięgi ponad 20 km. Łącze LoRaWan, do przesyłania danych do aplikacji chmurowych, wymaga specjalnych koncentratorów (gateway) podłączonych do Internetu. Niestety, u nas technologia LoRaWAN nie jest popularna, nie ma rozbudowanej sieci koncentratorów i dość trudno jest ją stosować.
Spora część urządzeń IoT stosowanych w domach, fabrykach czy biurach jest w zasięgu lokalnej sieci Wi-Fi. Ta sieć zapewnia bezpośredni dostęp do Internetu i odpowiedni poziom bezpieczeństwa przy stosowaniu szyfrowania WPA2. Jest też, ze względu na dużą popularność, relatywnie tania, ale ma ograniczony zasięg.
Standard Wi-Fi rozwiązuje problemy z łącznością, ale jednocześnie stawia spore wymagania sprzętowe i programowe urządzeniom IoT, które powinny być proste i tanie. Połączenie z Internetem wymaga stosowania protokołów TCP/IP i trzeba mieć na pokładzie moduł radiowy pracujący w odpowiednich pasmach. Niezależnie od szyfrowania standardu Wi-Fi, musimy też zapewnić algorytmy szyfrowania swoich danych. Przykładem gotowego rozwiązania sprzętowego i programowego spełniającego wymagania urządzenia IoT pracującego w sieci Wi-Fi jest moduł firmy Microchip AVR-IoT WA pokazany na fotografii tytułowej.