Choć może się wydawać, że interfejs szeregowy RS to już “zamierzchła przeszłość”, która w ogóle nie pasuje do dzisiejszego przesyconego internetem świata, to jednak są obszary w których te dwa byty się spotykają i komunikują.
Jednym z tych obszarów jest świat pasjonatów mikrokontrolerów, którzy chcą dodać łączność “przez Internet” do przykładowej ATmegi. Drugim obszarem są profesjonaliści którzy prowadzą badania (zarówno naukowe, jak i w ramach produkcji) przy wykorzystaniu bardzo wysokiej klasy, często unikalnego sprzętu który ma na przykład 30 lat. W przypadku przyrządów pomiarowych których ceny rozpoczynają się od poziomu dobrej klasy samochodu i które prawidłowo eksploatowane “trzymają klasę” przez bardzo długi czas liczony w dziesiątkach lat port RS jest standardem. Nie jest już nowoczesny, ale nie przekreśla całego urządzenia. W razie potrzeby, po prostu dodaje mu się konwerter RS na Ethernet.
Taki właśnie moduł przedstawiony jest na ilustracji tytułowej. Jest to WIZ105SR produkowane przez WIZnet, firmę która kilka lat temu na pewien czas zdominowała i praktycznie wyznaczyła standardy dla segmentu prostych “mostków Ethernetowych”. Urządzenie pozwala na podłączenie urządzenia wyposażonego w interfejs szeregowy do przewodowej sieci Ethernet (moduł ma standardowe gniazdo RJ45) i używanie go z dowolnego miejsca w którym jest dostęp do Internetu. Moduł wspiera pełną komunikacją 10/100Mbps Ethernet i port szeregowy o przepustowości 230 Kbps. Funkcjonalność została zrealizowana w oparciu o specjalizowany układ W510, którego schemat blokowy przedstawia ilustracja 1.
Jest to kompletny układ kontrolera TCP/IP implementujący sprzętowo stos TCP/IP, 10/100 Ethernet MAC i PHY. Wspiera technologie TCP, UDP, IPv4, ICMP, ARP, IGMP, and PPPoE. W module jest on połączony z mikrokontrolerem z rodziny ‘51, który zajmuje się jego sterowaniem i wymianą danych ze stroną interfejsu szeregowego. Dla użytkownika całość jest zupełnie bezobsługowa. Parametry komunikacji możemy ustawić zarówno komendami AT, jak i korzystając z udostępnianego przez producenta programu narzędziowego.
Do eksperymentów producent oferuje także płytę ewaluacyjną WIZ105SR-EVB z kompletem przewodów połączeniowych; taki zestaw prezentuje ilustracja 2.
Nie ma przeszkód, aby taki system zastosować jako “gotowiec” i wbudować w modernizowane urządzenie. Karty katalogowe całego modułu, jak i ukłądu W510 znajdziemy w materiałach dodatkowych do tego artykułu.