Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Deco X20-4G oraz Deco X20-DSL, czyli router Mesh firmy TP-Link na kartę SIM lub z modemem VDSL/ADSL

Article Image
Są to urządzenia pracujące w standardzie Wi-Fi 6 o szybkościach dochodzących do 1800 Mb/s w dwóch pasmach transmisji: do 1201 Mb/s paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Routery te umożliwiają zbudowanie wydajnej sieci Wi-Fi wszędzie tam gdzie występują problemy ze zbyt długim buforowaniem lub zanikającym sygnałem sieci bezprzewodowej, zarówno w mieszkaniach, jak i dużych domach.

Obecnie blisko 30 milionów Polaków korzysta z internetu, jednak nadal nie wszyscy mają możliwość podłączyć się do infrastruktury kablowej. Szczęśliwie dziś nie stanowi to przeszkody - internet LTE jest bowiem doskonałą propozycją dla osób, które mieszkają w okolicy, gdzie Internet stacjonarny nie jest dostępny, lub dla tych, którzy mają potrzebę od czasu do czasu zabrać „swój” Internet na urlop, np. na działkę. W takich miejscach dostęp do Internetu umożliwi Deco X20-4G. 

Deco X20-4G obsługuje standard LTE Cat6 o prędkości pobierania do 300 Mb/s i może stanowić główne łącze internetowe w domu lub gdziekolwiek zabierzemy je ze sobą - wystarczy włożyć do wbudowanego gniazda kartę SIM od wybranego przez siebie operatora, aby w dowolnym miejscu oglądać filmy w jakości 4K, pobierać duże pliki bądź grać online. Stabilność i wydajność połączeń gwarantują dwie mocne anteny 4G LTE. W razie potrzeby do urządzenia można również podłączyć zewnętrzną antenę dachową. Za połączenia kablowe w routerze Deco X20-4G odpowiadają trzy porty Gigabit Ethernet. 

Router Deco X20-4G
Router Deco X20-4G

Z kolei model Deco X20-DSL zawiera gniazdo RJ-11 i zintegrowany modem VDSL/ADSL kompatybilny z profilem VDSL2 35b zapewniającym szybkość pobierania do 350 Mb/s, dzięki czemu poleca się go  osobom, które korzystają z usług dostępu do internetu przez łącze telefoniczne. Urządzenie posiada aż 4 gigabitowe wymienne porty LAN/WAN dzięki czemu świetnie sprawdzi się także w przypadku zmiany dostawcy internetu na operatora światłowodowego lub kablowego.

Oba routery wyposażone są w czterordzeniowy procesor z taktowaniem 1,5 GHz, który gwarantuje stabilną pracę. Co więcej pracuję one w standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax) wspartym przez technologię modulacji cyfrowej OFDMA, zapewniając szbykości: 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Ponadto dzięki zastosowanej w nich technologii TP-Link Mesh, użytkownicy nie muszą dłużej się martwić o przerywanie połączenia z siecią. Technologia ta, tak samo jak protokoły roamingowe 802.11k/v/r, sprawia, że urządzenia współpracując ze sobą tworzą jednolitą sieć WiFi. Urządzenie, z którym użytkownik przemieszcza się po domu takie jak telefon czy tablet, zawsze nawiąże łączność z jednostką Deco oferującą najlepsze parametry. 

Router Deco X20-DSL
Router Deco X20-DSL

Modele Deco X20-4G i Deco X20-DSL posiadają szereg funkcji i technologii usprawniających ich działanie. Silny sygnał WiFi wzmocniony kolorowaniem BSS i technologią Beamforming dociera do wszystkich zakątków domu. Technika MU-MIMO zwiększa przy tym wydajność komunikacji między urządzeniami. Dodatkowo routery wyposażono w funkcję QoS (Quality of Service), aby korzystanie z Internetu było nie tylko w pełni bezpieczne, ale również, dzięki nadawaniu priorytetów, niezwykle efektywne. Wreszcie za bezpieczeństwo transmisji danych odpowiada szyfrowanie WPA3 i pakiet HomeShield™, które pomagają stworzyć bezpieczną sieć bezprzewodową. Użytkownicy mogą być pewni, że ich sieć oraz podłączone do niej urządzenia IoT są kompleksowo chronione. Korzystając z zaawansowanych ustawień funkcji kontroli rodzicielskiej mogą również chronić dzieci przed niepożądanymi treściami, a gościom ograniczyć dostęp do prywatnych danych. 

Konfiguracja oraz zarządzanie Deco X20-4G i Deco X20-DSL nie sprawią użytkownikom problemów. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu oraz źródła internetu (włożyć kartę SIM lub podłączyć kabel telefoniczny), a następnie pobrać i zainstalować aplikację TP-Link Deco oraz podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie smartfona. Oba urządzenia są kompatybilne ze wszystkimi pozostałymi modelami z rodziny TP-Link Deco i mogą być także sterowane za pomocą Amazon Alexa.

Urządzenia zostały objęte trzyletnią gwarancją producenta. Deco X20-4G można kupić za ok. 1000 zł, natomiast zakup Deco X20-DSL to wydatek ok. 600 zł.

Więcej informacji: link1 i link2 

Firma: TP-Link
Tematyka materiału: 4G, 802.11, Beamforming, Deco, OFDMA, router, TP-Link, Wi-Fi 6
AUTOR
Źródło
www.tp-link.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"