Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

TP-Link Archer AX23 - nowy router w standardzie WiFi 6 z obsługą OneMesh™

Article Image
Firma TP-Link poszerza portfolio produktów o kolejny model routera w standardzie WiFi 6 - Archer AX23. Urządzenie zostało bardzo atrakcyjnie wycenione i jest szczególnie polecane użytkownikom, którzy potrzebują stabilnych i szybkich połączeń dla wielu domowych urządzeń jednocześnie.

Wspomniany router wdraża technologię OneMesh™, która w sposób inteligentny łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej oferującym najlepszą jakość połączenia. Jest to urządzenie pracujące w standardzie 802.11ax (WiFi 6), zapewniające 1201 Mb/s przepustowości w paśmie 5 GHz oraz 574Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Pasmo 5 GHz jest polecane do wykorzystania do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, m.in.: transmisji wideo w jakości HD, czy rozgrywek online, natomiast pasmo 2,4GHz sprawdza w przypadku urządzeń Smart Home, takich jak: kamery monitoringu, inteligentne oświetlenie, ogrzewanie i asystent głosowy. Za bezpieczeństwo transmisji odpowiada protokół WPA3.

Router Archer AX23

W Archerze AX23 zastosowano rozwiązania poprawiające zasięg i wydajność funkcjonowania sieci bezprzewodowej. W szczególności mowa tu o technice OFDMA umożliwiającej podłączenie dużej liczby urządzeń przy znacznym zmniejszeniu opóźnień w transmisji. Ponadto o funkcji Smart Connect odpowiadającej za automatyczny wybór mniej obciążonego pasma WiFi dla każdego ze sprzętów, który jest dołączony do sieci.  I wreszcie o funkcji Airtime Fairness, dzięki której starsze urządzenia nie powodują spadku „prędkości” sieci. Dodatkowo zastosowano mechanizm Target Wake Time, który pozwala na wydłużenie czasu uśpienia urządzeń i pracy baterii, szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych i IoT. Z kolei usprawnienie algorytmu oraz połączenie technologii transmisji kierunkowej i „mocnych” anten wspieranych przez technologię Beamforming (technologia kształtowania wiązki umożliwiającej lokalizację łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększanie siły sygnału w ich kierunku), pozwala użytkownikowi stworzyć silną i niezawodną sieć bezprzewodową. Oprócz tego Archer AX23 posiada funkcję OneMesh™, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej oferującym najlepszą jakość połączenia. Krótko mówiąc to co tworzy sieć OneMesh™ współpracuje ze sobą, by tworzyć jednolitą sieć WiFi - dla przykładu gdy następuje przemieszczanie się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, które oferuje najlepsze połączenie bez przerywania transferu. Archer AX23 wyposażono również w jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN, dzięki którym użytkownik ma gwarancję szybkich połączeń przewodowych. 

Router Archer AX23

Opisane rządzenie jest wstecznie kompatybilne ze standardami 802.11a/b/g/n.

Podobnie jak w przypadku większości sprzętów od TP-Link konfiguracja tego routera jest niezwykle prosta. Dzięki bezpłatnej aplikacji Tether, dostępnej na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android, trwa ona zaledwie kilka minut. 

Router Archer AX23 objęty został trzyletnią gwarancją producenta. Jego cena wynosi około 260 zł brutto.

Firma: TP-Link
Tematyka materiału: 802.11, Archer AX23, Beamforming, OFDMA, OneMesh, router, Smart Connect, TP-Link, WiFi 6
AUTOR
Źródło
www.tp-link.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"