Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Anteny do urządzeń IoT z oferty TME

Article Image
Anteny komunikacyjne Ethertronics/Kyocera AVX z ofert TME. W dzisiejszych czasach zakres urządzeń które tworzą ekosystem „Internetu rzeczy” (IoT, ang. Internet of Things) niezwykle dynamicznie powiększa się. Niejako z definicji wszystkie te urządzenia wymagają łączności z Internetem. Połączenie to w zależności od urządzenia może odbywać się przez Wi-Fi, a także przy wykorzystaniu innych metod bezprzewodowej transmisji danych (np. ZigBee). Bezprzewodowa łączność jest także niezbędna w przypadku urządzeń korzystających z satelitarnych systemów nawigacyjnych (znanych jako „GPS”). Każde z tych urządzeń potrzebuje anteny, których szeroki wybór oferuje firma TME.

Aplikacje, które z mają być kompatybilne z najbardziej popularnymi urządzeniami konsumenckimi, takimi jak tablety, komputery, czy akcesoria HID najczęściej wyposaża się w moduły komunikacji Wi-Fi lub Bluetooth. W ofercie TME znajdziemy typowe w tym obszarze zastosowań anteny miniaturowe, takie jak przedstawione na Ilustracji 1.

Antena Bluetooth/WiFi/ZigBee
Antena Bluetooth/WiFi/ZigBee

Tego typu anteny przeznaczone do montażu powierzchniowego, zapewniają optymalne parametry transmisji przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów całego urządzenia. Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Ze względu na częstotliwości pracy, anteny te będą też kompatybilne z modułami ZigBee, który jest prostym w implementacji protokołem często wykorzystywanym przez systemy mikroprocesorowe. Pełną listę anten tego typu znajdziemy w odpowiedniej sekcji katalogu.

Kolejną niezwykle szeroko wykorzystywaną w urządzeniach IoT możliwością jest korzystanie z sygnałów nawigacji satelitarnej. Najpopularniejszym sygnałem geopozycjonowania jest GPS, jednak w ostatnich dziesięcioleciach doszło do rozwoju kilku konkurencyjnych technologii, które zyskują coraz szerszą popularność. Są to chiński system BEIDU, europejski Galileo oraz rosyjski GLONASS (ГЛОНАСС). Ponieważ rozwiązania te opierają się na sygnałach o zbliżonych parametrach, Ethertronics/Kyocera AVX oferuje zarówno anteny dedykowane konkretnym systemom, jak i uniwersalne, takie jak przedstawiona na Ilustracji 2 antena dla odbiorników GPS.

Antena do odbiorników GPS

Szeroki wybór anten tego typu wraz z kartami katalogowymi znajdziemy w katalogu.

W systemach mobilnych, a także alarmowych czy takich jak czujniki atmosferyczne, często wykorzystuje się możliwość transmisji danych przez sieć komórkową. W katalogu TME znajdziemy miniaturowe anteny podłączane za pomocą konektorów MMCX, jak i zewnętrzne promienniki korzystające z gniazd SMA. Przystosowano je do najczęściej używanych pasm, tj. ok. 690-960MHz, 1710-2200MHz. Przykładową antenę tego typu, antena oznaczaną przez producenta symbolem P822601, przedstawia Ilustracja 3.

Antena do częstotliwości GSM

Wybór tego typu anten jest bardzo szeroki, dokładną listę wraz z danymi technicznymi znajdziemy tutaj.

Poza antenami przeznaczonymi do jednej technologii, istnieją także wielozakresowe anteny Ethertronics/Kyocera AVX. Składają się z one z kilku anten umieszczonych w jednej, szczelnej obudowie. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane z myślą o pojazdach drogowych i szynowych, projektach mobilnych i urządzeniach montowanych na zewnątrz budynków. Każda antena posiada własny, jasno oznaczony przewód zakończony wtykiem SMA. Tego typu antenę do pracy z systemami GPS/GLONASS oraz LTE w wykonaniu zewnętrznym przedstawia Ilustracja 4.

Antena wielozakresowa

Większość anten tego typu charakteryzuje się odpornością na pyły i wodoszczelnością (dotępne są wykonania również w klasie IPX7).

Zdecydowana większość nowoczesnych technologii komunikacyjnych opiera się na bardzo wysokich częstotliwościach radiowych (UHF i SHF), dzięki czemu możliwa jest miniaturyzacja promienników. Taka miniaturyzacja jednak oznacza, że elementy te muszą jednak odznaczać się wysoką precyzją wykonania oraz dogłębnie przetestowaną konstrukcją. Oferowane przez TME anteny to produkty firmy Ethertronics/Kyocera AVX, która powstała z połączenia kilku znanych i cieszących się zaufaniem inżynierów, marek. Jej produkty umożliwiają transmisję i odbiór danych za pomocą wielu standardów, jak LTE, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee, NB-IoT, LTE-M, LoRa, ISM, GNSS, V2X czy UWB.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa anten GPS Download icon Karta katalogowa anten GSM Download icon Karta katalogowa anten wielozakresowych Download icon Karta katalogowa anten Bluetooth/Wi-Fi/ZigBee
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Anteny do urządzeń IoT
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"