Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przeciw cieknącej wodzie z urządzeniem IoT firmy AquaSensing

Article Image
Od niepamiętnych czasów doprowadzanie wody do domu jest ważnym zadaniem. Jednak jej przecieki to źródło przykrych problemów.

Powodowane cieknącą wodą szkody są główną przyczyną zgłoszeń ubezpieczeniowych. Pękające rury to zarzewie tej wody. Ciągła kontrola wodociągów jest zazwyczaj utrudniona. Zastosowanie urządzeń IoT ułatwia detekcję przecieków. Urządzenia te posiadają trwałe czujniki zalania. Informacje o zdarzeniach są natychmiast wysyłane - np. z użyciem Bluetooth Low Energy (BLE).

Istotnym aspektem urządzeń IoT jest możliwość określania uszkodzeń. Dotyczy to zarówno drobnych, jak i większych przecieków. Jest to znamienne przy konserwacji instalacji. Dokładne określenie kosztów i napraw jest gwarantowane. Urządzenia mogą natychmiast zatrzymywać dopływ wody (sterując zaworami). Jest to korzyść dla ubezpieczyciela i klienta (mniejszy stres oraz oszczędność pieniędzy).

Jednym z urządzeń IoT do wykrywania przecieków wody jest opracowany przez firmę AquaSensing Czujnik Wycieku 1.0 (oryg. Leak Detector 1.0). Jest to sensor wykorzystujący pęd wyciekającej wody do zasilania interfejsu BLE. Powiadomienia o zaistniałych przeciekach są niezwłocznie wysyłane - zapewnia to energooszczędny układ SoC nRF52832 firmy Nordic Semiconductor. Dzięki temu układowi, czujnik może pracować bez wymiany baterii. Jest to rozwiązanie przewidziane do długotrwałej eksploatacji (20 lat i więcej). Dzieje się to przy chemicznie obojętnych materiałach (z których wykonano czujnik). Rozmiary Czujnika Wycieku 1.0 są nieduże, przez co można go stosować w wielu miejscach (nie wspominając o jego skalowalności w korporacyjnych aplikacjach).

Czujnik Wycieku 1.0 (oryg. Leak Detector 1.0) firmy AquaSensing
Czujnik Wycieku 1.0 (oryg. Leak Detector 1.0) firmy AquaSensing

Skuteczne zapobieganie szkodom spowodowanym przez wodę jest ważne, ponieważ ilość i złożoność instalacji jest bardzo wysoka. Wycieki wody są nieuniknione, ale bezprzewodowe monitorowanie może pomóc ograniczyć szkody w rurociągach i pomieszczeniach.

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2

Wideo
Do pobrania
Download icon Skrócony opis układu SoC nRF52832 Download icon Dokumentacja układu SoC nRF52832
Firma:
Tematyka materiału: AquaSensing, BLE, Czujnik Wycieku 1.0, Leak Detector 1.0, Nordic Semiconductor, nRF52832
AUTOR
Źródło
blog.nordicsemi.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"