Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Podstawa współczesnych sieci: funkcjonalny router Archer AX72 firmy TP-Link z obsługą standardu WiFi 6 i technologii OneMesh

Article Image
Jest to urządzenie polecane szczególnie tym, którzy potrzebują stabilnych i szybkich połączeń dla wielu urządzeń naraz. Dzięki technologii OneMesh, która zapobiega utratom oraz opóźnieniom łączności podczas przemieszczania się po domu, router Archer AX72 gwarantuje wysoką jakość transmisji, obsługując znaczny ruch danych.

Wspomniany router oferuje łączną przepustowość danych do 5378 Mb/s w 2 pasmach: 2,4 GHz (do 574 Mb/s) dla urządzeń Smart Home takich jak: kamery do monitoringu, inteligentne oświetlenie czy ogrzewanie oraz 5 GHz (do 4804 Mb/s) dla wrażliwych na opóźnienia aplikacji, m.in. transmisji wideo w jakości HD i rozgrywek online. Wszystko to przy stałej sile sygnału, bez względu na miejsce w domu, którą gwarantuje 6 zewnętrznych anten, i trzyrdzeniowym, 64-bitowym procesorze firmy Qualcomm o częstotliwości taktowania 1,5 GHz, który natychmiast reaguje na wszystkie działania wykonywane w sieci, wliczając w to przetwarzanie danych pod znacznym obciążeniem.

Router Archer AX72

Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden gigabitowy port WAN i 4 gigabitowe porty LAN, do których można podłączać np. drukarki lub dyski sieciowe, a także port USB 3.0, który umożliwia tworzenie pamięci masowej w sieci oraz wymianę plików.

Porty routera Archer AX72
Porty routera Archer AX72

Wydajność połączeń Wi-Fi zwiększają następujące rozwiązania:

 • modulacja 1024-QAM zwiększająca przepustowość danych w sieci,
 • moduł front-end wzmacniający sygnał sieci,
 • technologia Beamforming do ukierunkowywania sygnału sieci przez formowanie zadanych wiązek antenowych,
 • technika OFDMA zapewniająca komunikację z wieloma urządzeniami jednocześnie (może to być do 100 urządzeń naraz),
 • technika MU-MIMO poprawiająca wydajność komunikacji z przytoczonymi urządzeniami,
 • mechanizm 4T4R - wiele strumieni w ramach jednego pasma wzmacnia jego odporność na zakłócenia transmisji danych,
 • funkcja DFS stanowiąca dynamiczny wybór częstotliwości, na których ma pracować router,
 • możliwość pracy na 6 strumieniach - urządzenia mają zapewnioną jeszcze większą szybkość komunikacji,
 • możliwość łączenia bądź rozdzielania pasm: 2,4 i 5 GHz dla optymalniejszego wykorzystania urządzeń w sieci, szczególnie dla transmisji wideo w jakości 8K,
 • funkcja Airtime Fairness promująca wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w zadanym przedziale czasu - dzięki temu starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia transmisji danych w sieci, co pozwala efektywniej wykorzystywać pasma: 2,4 i 5 GHz,
 • funkcja Smart Connect dzięki której użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam ustala, które pasmo będzie w danej chwili stosował - 2,4 czy 5 GHz, 
 • technologia OneMesh pozwalająca łączyć urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci w zależności od jakości połączenia - urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, by podczas przemieszczania się po domu zawsze była im oferowana najlepsza jakość połączenia bez przerywania transferu.

Dodatkowo dla pełnej ochrony danych zastosowano szyfrowanie WPA3 i pakiet HomeShield, który skutecznie chroni przed cyberatakami, zapewniając bezpieczeństwo sieci i podłączonych do niej urządzeń IoT. Ulepszony mechanizm wentylacji, który pozwala na efektywniejszą pracę routera tylko temu celowi sprzyja - są to przeplatane na ukos elementy stanowiące górną płaszczyznę obudowy routera na powierzchni 167 cm², które skutecznie odprowadzają ciepło i pozwalają na wydajniejszą pracę Archera AX72 (elementy te przywodzą na myśl zbroję łuskową w eleganckim, nowoczesnym wydaniu).

Wymiary routera Archer AX72

Opcja pracy jako punkt dostępowy (AP - Access Point) jest w pełni gwarantowana. Konfiguracja i obsługa routera są bardzo proste - starczy skorzystać z aplikacji Theter przewidzianej na urządzenia z systemem Android bądź iOS (konfiguracja routera trwa jedynie parę minut). 

Przewodnik użytkownika routera Archer AX72

Galeria
DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Dokumentacja routera Archer AX72 Download icon Skrócony przewodnik instalacji routera Archer AX72
Firma: TP-Link
Tematyka materiału: Archer AX72, OneMesh, punkty dostępowe, routery, TP-Link, Wi-Fi
AUTOR
Źródło
www.tp-link.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"