Ankieta będzie dostępna do wypełnienia od 10 stycznia do 18 marca 2022 roku, a jej wyniki zostaną opublikowane wiosną br. Uczestnicy (z państw, które spełniają wymogi regulaminu), mogą wziąć też udział w konkursie by spróbować wygrać:
- Apple iPad 10,2 cala,
- kartę podarunkową do sklepu Amazon o wartości 250 funtów (lub zbliżonej, wyrażonej w lokalnej walucie),
- kartę podarunkową do sklepu Amazon o wartości 50 funtów (lub zbliżonej, wyrażonej w lokalnej walucie).
Wspomniana ankieta jest dostępna dla inżynierów pracujących nad rozwiązaniami IoT. Tegoroczne pytania zostały przygotowane tak, aby zdobyć głęboką wiedzę na temat branży IoT, a pozyskane odpowiedzi mają dać lepsze zrozumienie technologii, wyzwań, a także szans, z jakimi spotykają się projektanci rozwiązań IoT. Otrzymane wyniki pokażą w jaki sposób branża IoT zmienia się z roku na rok, odkrywając pełny obszar potencjalnych aplikacji i trendów rynkowych.
Zrozumienie ciągłego wpływu pandemii COVID-19 na rozwój IoT to również znaczący cel ankiety. W latach 2020-2021 pandemia silnie zadziałała na IoT, prowadząc do szybkich wzrostów i rozwoju, szczególnie w dziedzinie nowych, medycznych urządzeń diagnostycznych i zautomatyzowanych systemów testowania oraz doprowadziła do powstania nowej aparatury medycznej, wyposażonej w złożone funkcje komunikacyjne. Globalne niedobory kluczowych komponentów produkcyjnych i problemy w łańcuchach dostaw wpłynęły też negatywnie na systemy przemysłowe.
Najważniejsze wyniki uzyskane z ankiety z 2021 roku pozwoliły odkryć, że rola IoT w automatyce przemysłowej i aplikacjach sterowania, kluczowych z punktu widzenia systemów Przemysłu 4.0, silnie rośnie. Do trzech kluczowych segmentów rynku, wiodących w aplikacjach IoT należą: automatyka i sterowanie w przemyśle (25%), automatyka domowa (18%) i sztuczna inteligencja (12%). Mimo że automatyka i sterowanie w przemyśle to istotny rynek dla Internetu Rzeczy, ankietowani wskazywali że przyjmowanie idei Przemysłu 4.0 wciąż przebiega wolno, przede wszystkim ze względu na obawy o bezpieczeństwo (32%) oraz brak strategii biznesowych (30%), co opóźnia wdrażanie i integrację inteligentnych systemów produkcyjnych. Bezpieczeństwo wciąż jest najważniejszym z aspektów, jaki poruszają deweloperzy (29%) podczas prac nad projektami. Jest to także ich główna obawa (36%). Na kolejnych miejscach ankietowani wskazali łączność i kompatybilność z innymi urządzeniami. To właśnie zwiększona możliwość współpracy ze sobą urządzeń oraz powiązana z tym certyfikacja względem nowych standardów, zostały wymienione zarówno w ankiecie z 2019, jak i 2020 roku jako kluczowe czynniki przyspieszające możliwości korzystania z IoT. Badanie firmy Farnell pozwala także sugerować, że możliwości w dziedzinie IoT będą wciąż rosły, szczególnie w kluczowych obszarach, takich jak inteligentne domy, przemysł i aplikacje rządowe.
Jak powiedział Cliff Ortmeyer, Global Head of Technical Marketing w firmie Farnell:
„Wpływ IoT jest teraz obecny we wszystkich dziedzinach życia, począwszy od automatyki domowej i rozrywki, a kończąc na ochronie zdrowia i transporcie. Inteligentna łączność i sztuczna inteligencja będą napędzać rozwój technologii na całym świecie i będą stanowić kluczowy czynnik wpływający na rozwój Przemysłu 4.0. Rezultaty naszej kolejnej, dorocznej ankiety zapewnią innowatorom i projektantom globalną perspektywę na nowe technologie, które ukształtują przyszłość nowopowstających produktów. Odpowiedzi uzyskane w ramach badania sprawią, że będziemy mogli być pewni w firmie Farnell, że spełniamy potrzeby produktowe naszych klientów, nie tylko teraz, ale i w przyszłości, jednocześnie udostępniając społeczności projektantów miejsce do dzielenia się trendami, wyzwaniami i najlepszymi praktykami w branży IoT”.
Aby wziąć udział w ankiecie IoT firmy Farnell i spróbować swoich szans w konkursie, prosimy kliknąć tutaj.