Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

TP-Link Archer AX55 oraz Archer AX72 - nowe routery Wi-Fi 6 z obsługą OneMesh™

Article Image
Archer AX55 oraz Archer AX72 - to nowe od firmy TP-Link routery funkcjonujące w standardzie Wi-Fi 6. Urządzenia te są polecane w szczególności tym, którzy potrzebują stabilnych i szybkich połączeń dla wielu domowych urządzeń jednocześnie. Routery obsługują technologię OneMesh™, która w sposób inteligentny łączy urządzenia z wzmacniaczem sieci bezprzewodowej oferującym najlepszą jakość połączenia.

Nowe routery obsłużą intensywny ruch danych, dlatego polecane są zwłaszcza miłośnikom gier sieciowych, oglądania filmów i seriali na platformach strumieniowych oraz osobom pracującym na Home Office. Urządzenia te z pewnością okażą się niezastąpione w nowoczesnym domu pełnym elektronicznych gadżetów, a w razie potrzeby mogą posłużyć także jako access pointy.

Archer AX55 oferuje użytkownikom do 2976 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Za jego zasięg odpowiadają cztery zintegrowane anteny o dużej mocy, wspierane m.in. przez technologię kształtowania wiązki.  Router posiada gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN do połączenia urządzeń kablowych oraz port USB 3.0 służący do udostępniania plików w sieci. 

Router Archer AX55
Router Archer AX55

Z kolei Archer AX72 oferuje do 5378 Mb/s przepustowości w dwóch pasmach (do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4GHz). Pasmo 5 GHz polecane jest do wykorzystania do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. transmisji wideo w jakości HD, czy rozgrywek online, podczas gdy pasmo 2,4 GHz idealnie sprawdzi się do obsługi urządzeń Smart Home, takich jak kamery do monitoringu, inteligentne oświetlenie, ogrzewanie czy obsługi asystenta głosowego. O stałą siłę sygnału w każdym zakątku mieszkania czy domu zadba aż sześć mocnych, zewnętrznych anten wspieranych przez liczne technologie poprawiające wydajność. Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN. Dodatkowo router wyposażono w port USB 3.0. Dzięki temu możemy udostępnić drukarkę lub zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub, dzięki funkcji serwera FTP, także przez Internet. Za niezawodne działanie routera odpowiada trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz.

Router Archer AX72
Router Archer AX72

Obydwa routery wyposażone zostały w technologie poprawiające wydajność Wi-Fi, np. modulację 1024-QAM, która w porównaniu do Wi-Fi 5, aż o jedną czwartą zwiększa prędkość sieci. Technologia OFDMA aż czterokrotnie zwiększa wydajność, aby umożliwić transmisję dużej ilości pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie. Dostępna w obu routerach funkcja Smart Connect sprawia, że użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danej chwili - 2,4 GHz czy 5 GHz.  Dodatkowo za optymalizację wydajności Wi-Fi w routerach Archer AX55 oraz Archer AX72 odpowiada funkcja Airtime Fairness, której działanie polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu. Dzięki temu starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci. 

Aby uzyskać jak najlepszą jakość połączenia routery obsługują również technologię OneMesh™, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem bądź wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, oferującym najlepszą jakość połączenia. Urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć Wi-Fi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, oferującym mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu. W obu routerach dla kompleksowej ochrony danych zastosowano szyfrowanie WPA3 oraz pakiet HomeShield, który pozwala skutecznie chronić sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo sieci oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. 

Konfiguracja oraz obsługa routerów Archer AX72 i Archer AX55 są bardzo intuicyjne. Wystarczy skorzystać z aplikacji Theter, która jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i z iOS.

Cena Archera AX55 wynosi ok. 370 zł, natomiast Archera AX72 ok. 480 zł. Routery są już dostępne w sprzedaży i objęte zostały trzyletnią gwarancją.

Więcej informacji: Archer AX72 oraz Archer AX55

Firma: TP-Link
Tematyka materiału: 802.11, Archer AX55, Archer AX72, Beamforming, OFDMA, OneMesh, router, Smart Connect, TP-Link, Wi-Fi 6
AUTOR
Źródło
www.tp-link.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"