Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Konwerter magistrali USB na RS232, RS485 i RS422

Article Image
W ofercie firmy Artronic możemy znaleźć profesjonalny konwerter magistrali USB na interfejsy szeregowe RS232, RS485 i RS422 typu TRB-0610.

Prezentowane urządzenie to konwerter USB na RS232 i RS485 i RS422. Umożliwia komunikację komputerów pracujących pod kontrolą systemów Windows, Linux, Mac OS X z urządzeniami wyposażonymi w dowolny z wymienionych interfejsów szeregowych, czyli praktycznie z każdym urządzeniem automatyki przemysłowej oraz zdecydowaną większością współczesnych urządzeń pomiarowych.

Rozmiary konwertera

Jak widać, jest to urządzenie przenośne i bez problemu można je wrzucić do torby z laptopem do prowadzenia prac w terenie. Zasilane jest z portu USB, więc nie wymaga nic poza laptopem i przewodem USB. 

Wszystkie parametry urządzenia opisane są w dołączonej karcie katalogowej. Z cech określających wyższą półkę w konwerterach trzeba podkreślić izolację galwaniczną portu USB o wytrzymałości 3 kV. Oznacza to, że jeżeli gdzieś na magistrali pojawi się przepięcie, albo wydarzy się „coś dziwnego” typu podanie napięcia 230 V na linie transmisyjne, to konwerter skutecznie zabezpieczy komputer PC przed skutkami tego zdarzenia. Kolejną zaletą jest realizacja pełnego standardu RS232, łącznie z sygnałami do sprzętowego handshakingu umożliwiająca wykorzystanie pełni możliwości tego interfejsu. Wszystkie linie (RXD, TXD, DTR, GND, DSR, RTS, CTS) wyprowadzone są na typowym złączu DB9M. Linie portów RS485 i RS422 dostępne są na rozłączanej listwie dla przewodów 2,5 mm2. Warta podkreślenia jest także sygnalizacja diodami LED stanu pracy urządzenia (obecność zasilania, odbieranie danych i wysyłanie danych). Technicznie jest to drobiazg, ale przy pracy z instalacją która „nie chce działać” pozwala jednoznacznie stwierdzić czy podejrzane urządzenie „coś wysyła”, czy niestety zupełnie milczy. Jest to prawie zawsze pierwszy, bardzo ważny etap diagnostyki problemów typu „Działało, ale nagle przestało”. 

Konwerter ze względu na cechy funkcjonalne i szerokie możliwości konfiguracji na pewno będzie przydatnym narzędziem zarówno dla hobbysty, pasjonata układów µC, jak i dla osób profesjonalnie zajmujących się automatyką przemysłową.

Dodatkową przyjemność przy użytkowaniu zapewni świadomość, że jest to produkt polski.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma:
Tematyka materiału: Konwerter USB na RS232/RS485/RS422
AUTOR
Źródło
www.artronic.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"