Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

TPS631000 - 1,5 A przetwornica Buck-Boost od Texas Instruments

Article Image
Texas Instruments dodał do swojej oferty przetwornice TPS631000 o topologii Buck-Boost. Przetwornica ta może pracować jako przetwornica Buck, Boost oraz Buck-Boost (gdy napięcie na wejściu przetwornicy jest zbliżone do napięcia na jej wyjściu).

Zakres napięcia wejściowego dla TPS631000 mieści się w przedziale od 1,6 V do 5,5 V. Napięcie na wyjściu można ustawić w zakresie od 1,2 V do 5,3 V. Jest to przetwornica pracująca ze stałą częstotliwością (typowo 2 MHz). Sterowanie nią odbywa się za pomocą kontroli impulsów prądowych, dlatego prąd wyjściowy jest uzależniony od wewnętrznego ograniczenia impulsu prądowego na wewnętrznym tranzystorze do typowej wartości 3 A (rysunek 1).

Rysunek 1. Funkcjonalny schemat blokowy przetwornicy

Przetwornica jest wyposażona w pin MODE. Dzięki niemu można wybrać jednaą z dwóch metod pracy:

  • MODE = Low - przetwornica pracuje w trybie PFM (Pulse-Frequency Modulation). Zachowuje wtedy najwyższą sprawność w całym zakresie prądu wyjściowego.
  • MODE = High - przetwornica pracuje w trybie FPWM (Forced Pulse-Width Modulation). Modulacja PWM jest wymuszona niezależnie od prądu wyjściowego, aby osiągnąć minimalne tętnienia prądu na wyjściu.

Urządzenie może również pracować z prądem wstecznym. Prąd wtedy płynie od pinu VOUT do pinu VIN. Jeżeli napięcie na pinie FB (Feedback) jest wyższe niż napięcie odniesienia, to sterownik wymusza przepływ prądu do kondensatora wejściowego. Sposób ten jest możliwy we wszystkich 3 trybach pracy przetwornicy (Buck, Boost, Buck-Boost).

TPS631000 ma zabezpieczenia:

  • nadnapięciowe zabezpieczenie wejścia,
  • nadnapięciowe zabezpieczenie wyjścia,
  • zabezpieczenie przed zwarciem wyjścia przetwornicy,
  • zabezpieczenie termiczne przetwornicy.

Przetwornica jest sprzedawana w obudowie SOT-583 o wymiarach 1,2 mm × 2,1 mm. Do poprawnej pracy wymagana jest tylko zewnętrzna cewka, dzielnik napięcia składający się z dwóch rezystorów do ustalenia napięcia wyjściowego oraz kondensator na wejściu i wyjściu. Dzięki tak niewielu elementom cały obwód zajmuje niewiele miejsca na PCB (rysunek 2).

Rysunek 2. Typowy układ aplikacyjny przetwornicy
DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Dokumentacja przetwornicy TPS631000
Firma: Texas Instruments (TI)
Tematyka materiału: TPS631000, Przetwornica, Buck, Boost, Buck-Boost, FPWM, PFM
AUTOR
Źródło
www.ti.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"