Działanie czujnika UWB opiera się przede wszystkim na wykrywaniu ruchów wykonywanych w czasie oddychania, co pozwala na dostrzeżenie obecności człowieka szczególnie pod kołdrą bądź pod wieloma warstwami odzieży. Wszystko to przy wymiarach: 12×12 mm, które pozwalają schować ten czujnik w urządzeniu, oraz działaniu przez szkło, plastik i drewno. Jak powiedział dyrektor generalny Novelda, Jan-Bjørnar Lund:
„Ta (…) generacja (…) czujników powstałych dla systemów domu inteligentnego oraz automatyki budynkowej sprawia, że interaktywne doświadczenia stają się większe, koszty zasilania urządzeń są mniejsze, gdy nie ma nikogo w pobliżu, a żywotność wyświetlaczy w nich obecnych jest zwiększona dzięki odpowiedniemu podświetleniu. Nasze czujniki zostały przetestowane w trudnych warunkach i wykazały się wydajnością lepszą niż inne porównywalne rozwiązania. Wśród nich jest czujnik UWB, który ma być motorem napędowym następnej rewolucji w technologii bezprzewodowej, przez co wierzymy, że będzie równie szeroko wykorzystywany jak standard Bluetooth”.
Zastosowania czujnika UWB obejmują m.in.: wyświetlacze bezdotykowe, sterowanie oświetleniem, rozwiązania HVAC oraz komputery, wliczając te od firmy Lenovo (w komputerach tych wspomniany czujnik umożliwia realizację takich funkcji jak: automatyczne budzenie i automatyczne blokowanie, by zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika i wydłużyć czas pracy na baterii). Idealnie dopasowany do przepustowości, kosztów, zużycia energii i rozmiarów urządzeń elektronicznych nowej generacji czujnik UWB może działać w pobliżu urządzeń radiowych bez zakłóceń, przewyższając, szczególnie w trudnych warunkach, takie rozwiązania jak: podczerwień i sensory czasu przelotu, pod względem dokładności, odporności i bezpieczeństwa (dzięki temu przywołany czujnik można również używać do monitorowania parametrów życiowych człowieka).
Najważniejsze cechy czujnika UWB to:
- szeroka strefa detekcji z kątem widzenia 180°C (z kontrolą do 5 metrów w zależności od użycia)
- programowalna czułość detekcji,
- możliwość wykrywania mikroruchów takich jak oddychanie, a także osoby idącej, stojącej lub wykonującej gesty ręką,
- pobór mocy poniżej 2 mW,
- współpraca z innymi czujnikami.