Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kompaktowy czujnik UWB firmy NOVELDA do błyskawicznego wykrywania obecności człowieka

Article Image
Znana z dokładnych i niezawodnych czujników wykrywających obecność człowieka firma NOVELDA wprowadziła na rynek swój najnowszy czujnik Ultra-Wideband (UWB), który z łatwością stwierdza tą obecność, zapewniając bezdotykową interakcję m.in. z laptopami, lodówkami i oświetleniem, zwłaszcza w systemach domu inteligentnego oraz automatyce budynkowej.

Działanie czujnika UWB opiera się przede wszystkim na wykrywaniu ruchów wykonywanych w czasie oddychania, co pozwala na dostrzeżenie obecności człowieka szczególnie pod kołdrą bądź pod wieloma warstwami odzieży. Wszystko to przy wymiarach: 12×12 mm, które pozwalają schować ten czujnik w urządzeniu, oraz działaniu przez szkło, plastik i drewno. Jak powiedział dyrektor generalny Novelda, Jan-Bjørnar Lund:

„Ta (…) generacja (…) czujników powstałych dla systemów domu inteligentnego oraz automatyki budynkowej sprawia, że interaktywne doświadczenia stają się większe, koszty zasilania urządzeń są mniejsze, gdy nie ma nikogo w pobliżu, a żywotność wyświetlaczy w nich obecnych jest zwiększona dzięki odpowiedniemu podświetleniu. Nasze czujniki zostały przetestowane w trudnych warunkach i wykazały się wydajnością lepszą niż inne porównywalne rozwiązania. Wśród nich jest czujnik UWB, który ma być motorem napędowym następnej rewolucji w technologii bezprzewodowej, przez co wierzymy, że będzie równie szeroko wykorzystywany jak standard Bluetooth”.

Zastosowania czujnika UWB obejmują m.in.: wyświetlacze bezdotykowe, sterowanie oświetleniem, rozwiązania HVAC oraz komputery, wliczając te od firmy Lenovo (w komputerach tych wspomniany czujnik umożliwia realizację takich funkcji jak: automatyczne budzenie i automatyczne blokowanie, by zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika i wydłużyć czas pracy na baterii). Idealnie dopasowany do przepustowości, kosztów, zużycia energii i rozmiarów urządzeń elektronicznych nowej generacji czujnik UWB może działać w pobliżu urządzeń radiowych bez zakłóceń, przewyższając, szczególnie w trudnych warunkach, takie rozwiązania jak: podczerwień i sensory czasu przelotu, pod względem dokładności, odporności i bezpieczeństwa (dzięki temu przywołany czujnik można również używać do monitorowania parametrów życiowych człowieka).

Najważniejsze cechy czujnika UWB to:

  • szeroka strefa detekcji z kątem widzenia 180°C (z kontrolą do 5 metrów w zależności od użycia)
  • programowalna czułość detekcji, 
  • możliwość wykrywania mikroruchów takich jak oddychanie, a także osoby idącej, stojącej lub wykonującej gesty ręką,
  • pobór mocy poniżej 2 mW, 
  • współpraca z innymi czujnikami.
Firma:
Tematyka materiału: czujniki wykrywające obecność człowieka, Jan-Bjørnar Lund, NOVELDA, NOVELDA UWB, Lenovo
AUTOR
Źródło
www.prnewswire.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"