Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Próby zwiększenia wydajności ogniw fotowoltaicznych na Politechnice Warszawskiej (PW)

Article Image
Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego - padającego na ogniwa fotowoltaiczne, generowana jest energia. Reszta energii jest tracona, głównie w formie ciepła. Badacze z Politechniki Warszawskiej (PW) pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko pomniejszy stopień nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.

Wstępne badania pokazały, że właściwie zaprojektowany metamateriał hiperboliczny może w istocie pełnić rolę skutecznego filtra krawędziowego dla ogniwa fotowoltaicznego. Zadaniem tego filtra jest odbijanie promieniowania podczerwonego, które bardzo zmniejsza sprawności energetyczne ogniw. Do jego budowy potrzeba gradu warstw metamateriału hiperbolicznego, grubości nanometrów. Tak powstała struktura pozwala na uzyskanie filtrów o: bardzo ostrych krawędziach, bardzo dobrze filtrujących oraz mających możliwość gwałtownego przejścia: od transmisji do absorbcji lub odbicia. Obecnie finalizowany jest zakup podłóż, których to jakość wpływa na jednorodność wytwarzanych metamateriałów hiperbolicznych.

Logotyp Politechniki Warszawskiej (PW)

Jak wyjaśnia biorący udział w badaniach dr inż. Bartosz Fetliński:

"Energie fotonów promieniowania podczerwonego są o wiele mniejsze niżli energie fotonów światła widzialnego i nie są w ogóle wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej - a są za to absorbowane przez przeróżne elementy modułu fotowoltaicznego. Nie ma z tego zysku energetycznego za to jest podgrzewanie modułu. Jeśli założymy na module fotowoltaicznym taki filtr z metamateriału przepuszczalność fotonów z tego użytecznego zakresu jest dobra i reszty, która nagrzewa, można się wyzbyć. Dotychczas metamateriały hiperboliczne nie były w ten sposób wykorzystywane (...)."

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: Bartosz Fetliński, filtry krawędziowe, metamateriały hiperboliczne, ogniwa fotowoltaiczne, Politechnika Warszawska, PW
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"