Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ekofotowoltaika na Politechnice Łódzkiej (PŁ)

Article Image
Zespół badawczy prof. Łukasza Kaczmarka - uznanego dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej (PŁ) opracował rozwiązanie, które może odmienić podejście do ogniw fotowoltaicznych. Mowa tu o oryginalnym sposobie wytwarzania grafenowych kropek kwantowych, który opiera się na organicznych produktach.

Do uzyskania grafenowych kropek kwantowych używana jest m.in. koszona trawa czy owoce i warzywa, w tym: banany, buraki oraz pomarańcze. Stosowana jest wydajna, zmodyfikowana metoda mikrofalowa, która gwarantuje kropki o maksymalnej średnicy 10 nm. Współautorami patentów są: dr inż. Piotr Zawadzki i mgr inż. Piotr Kosobudzki z Politechniki Łódzkiej (PŁ), jak również zagraniczni studenci: Diana Ramos z Uniwersidad Yachay Tech w Ekwadorze, Anders Garuud i Maria Barfod z Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) w Norwegii, i Esther Simoen z Universiteit Gent w Belgii. Jak tłumaczy prof. Kaczmarek:

"Nasze najnowsze 2 zgłoszenia patentowe dotyczą metody tworzenia grafenowych kropek kwantowych. Chcemy je wykorzystać do budowy przezroczystych oraz elastycznych ogniw fotowoltaicznych, które będzie można naklejać np. na szyby wieżowców. Ich istotną zaletą jest to, że są one bezkrzemowe."

Więcej informacji pod adresem: p.lodz.pl

Grafenowe kropki kwantowe
Prof. Łukasz Kaczmarek
Wideo
Firma: Politechnika Łódzka (PŁ)
Tematyka materiału: ekofotowoltaika, kropki kwantowe, ogniwa słoneczne, PŁ, Politechnika Łódzka, prof. Łukasz Kaczmarek
AUTOR
Źródło
p.lodz.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"