Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nowy, wyjątkowy materiał dla paneli słonecznych

Article Image
Mowa tu o zawierających dichalkogenki metalu przejściowego (ang. TMD- Transition Metal Dichalcogenide) warstwach, których potencjał energetyczny jest obiecujący i został wykazany przez naukowców Uniwersytetu Stanforda w ramach opracowanego przez nich prototypu panelu słonecznego.

Według naukowców panel ten jest wydajności 27% i charakteryzuje się uzyskiem mocy 4,4 W/g (w sam raz choćby dla dronów, pojazdów elektrycznych i smartfonów). Wszystko to przy grubości 6 µm oraz diselenku wolframu (WSe2) razem z poliamidowym podłożem i złotymi złączami nad cienką na jeden atom warstwą grafenu (uwzględniono przy tym przeciwodbiciową powłokę). Jak powiedział profesor elektrotechniki Stanford Krishna Saraswat: 

„Możemy zwiększyć uzysk panelu co najmniej dziesięć razy poprzez optymalizację".

Największą zaletą TMD jest ich znaczna cienkość sprawiająca, że oparte na nich panele słoneczne są lekkie i elastyczne oraz mogą być formowane w nieregularne kształty. Co więcej, ich stabilność i niezawodność jest zwiększona względem krzemu (szczególnie w dłuższym czasie). Dodatkowo TMD nie wpływają na organizm człowieka, przez co panele je zawierające mogą być stosowane w tych urządzeniach, które wymagają styczności ze skórą (m.in. są to wearables). Jedyny przy tym problem to sposób przenoszenia przytoczonych związków na elastyczny materiał (na chwilę obecną TMD są na nim dość często uszkadzane, przez co masowa produkcja paneli słonecznych je zawierających jest nieopłacalna).

Struktura zastosowana w prototypie panelu słonecznego

Na podstawie badań naukowcy doszli do wniosku, że opisany materiał może nadać nowy kierunek energetyce słonecznej (i tego należy się trzymać).

Więcej informacji pod adresem

Firma:
Tematyka materiału: diselenek wolframu, energia słoneczna, energetyka słoneczna, energetyka solarna, grafen, Krishna Saraswat, panele słoneczne, poliamid, TMD, Uniwersytet Stanforda, wearables, WSe2
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"