Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 4.04.2025 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. liczniki energii, stacje ładowania, silniki i zasilacze.

Najnowsza rodzina procesorów Xeon 6 firmy Intel

Jest to aktualnie najbardziej wszechstronna linia jednostek centralnych CPU, która bez trudu rywalizuje z innymi. Specjalnie z myślą o sztucznej inteligencji (AI), jak też wysokowydajnych obliczeniach (HPC) zastosowane zostały nowe, nadzwyczaj przydatne rozwiązania, o których po raz pierwszy można było się przekonać 24 lutego 2025 roku, kiedy procesory z serii Xeon 6 wprowadzono do sprzedaży. Zachowana jest przy tym w pełni sprawdzona i znana od wielu lat architektura układowa x86, która wciąż jest uznawana za jedną z najlepszych i pozwala w szczególności skorzystać z możliwości, które dostarczane są przez sztuczną inteligencję (AI). Znakomita wydajność przetwarzania, którą wyróżniają się procesy Intel z rodziny Xeon 6, jest wprost wymarzona, jeżeli chodzi o zaawansowane i przeznaczone do rozlicznych zastosowań systemy AI. Za przytoczony stan rzeczy odpowiedzialne są przede wszystkim niezastąpione z pewnością, wbudowane rdzenie Performance (P-cores), którym współtowarzyszą inne, zwane Efficient (E-cores), niemniej kluczowe podczas działania. Zapewniona jest pożądana w swojej klasie wydajność energetyczna, przy nadzwyczaj niskim koszcie operacji. Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku chmur danych, hiperskalerów i operatorów telekomunikacyjnych (nie inaczej). Wśród prezentowanych procesorów dostępne są dedykowane modele, idealne w szczególności dla aplikacji brzegowych i sieciowych. Specjalnie dla potrzeb tych aplikacji ma zastosowanie innowacyjna technologia vRAN Boost, dzięki której procesory z rodziny Xeon 6 sprawdzają się nawet tam, gdzie pozostałe rozwiązania okazuje się być zawodne i wydaje się, że nic lepszego w ich miejsce już nie pomoże.

Więcej informacji na poniższych materiałach.

 

Wzmacniacz stereo WSH-605 z korekcją błędów wzmocnienia

Naturalny, dynamiczny dźwięk zapewniany jest w ramach mocy wyjściowej blisko 110 W, przy uwzględnieniu 3 typów wejść: analogowych, cyfrowych i jednym gramofonowym. Z dogodną łatwością w ramach wzmacniacza stereo WSH-605 zagwarantowana jest prosta w budowie, nowatorska sekcja przedwzmacniacza, wyposażona w przetwornik DAC od ESS Technology, który jest klasy audiofilskiej. Dzięki niemu wzmacniacz stereo WSH-605 może pochwalić się wyjątkowo niskim poziomem zniekształceń harmonicznych, a wysoki współczynnik tłumienia jest w takim samym stopniu pewny, co zaawansowana korekcja błędów i dość wyrafinowane zabezpieczenia, których na próżno szukać w innych rozwiązaniach w dodatku tej samej klasy. Wykończony szczotkowanym aluminium panel przedni we wzmacniaczu stereo WSH-605 ma do zaoferowania wygodne w obsłudze, solidne pokrętła przeznaczone do regulacji: głośności, balansu oraz tonów niskich lub wysokich. Charakterystyczne przełączniki hebelkowe w stylu retro bez większych przeszkód ułatwiają kontrolę funkcji urządzenia. Z kolei minimalistyczny układ wskaźników w sposób jednoznaczny podkreśla znaczącą dbałość o każdy drobny detal, przy wysokiej jakości obudowie, która wytwarzana jest z wytrzymałego metalu.

Wzmacniacz stereo WSH-605
Wzmacniacz stereo WSH-605

Zintegrowana sekcja przedwzmacniacza wyposażona jest w precyzyjną regulację głośności i barwy dźwięku, oryginalny selektor źródeł audio, unikatowy przedwzmacniacz gramofonowy, obsługujący wkładki MM, i przetwornik DAC produkcji ESS Technology z doprowadzonymi do niego 4 wejściami cyfrowymi. W czasie projektowania tej sekcji zadbano o najwyższej jakości podzespoły, aby wyprowadzane sygnały były zawsze idealne. Pomiędzy wejściami na tylnym panelu, a przednim panelem z potencjometrami zastosowane są zbalansowane połączenia, w optymalny sposób kompensujące zakłócenia mające istotny wpływ na odsłuchiwane dźwięki.

Wzmacniacz stereo WSH-605
Wzmacniacz stereo WSH-605

Dzięki zaawansowanej redukcji odchyleń wzmocnienia, wzmacniacz stereo WSH-605 oferuje wysoce stabilny, czysty dźwięk nawet z takich urządzeń jak: telewizory, odtwarzacze CD, czy dekodery STB. Dla domowych systemów audio jest to wręcz nieocenione rozwiązanie, które z łatwością charakteryzuje się bogatym zestawem cyfrowych wejść, w tym: 2x Coaxial oraz 2x Optical. Nikt przedtem nie zdecydował się na kompletną korekcję błędów w końcówce mocy, tak jak jest to realizowane właśnie w przypadku prezentowanego wzmacniacza. Zapewnia on rewelacyjną wierność odtwarzania dźwięków i najmniejsze zniekształcenia harmoniczne oraz intermodulacyjne, unikając kompromisów typowych dla układów ze sprzężeniami zwrotnymi. Dzięki starannie dobranym parametrom, każda para słuchawek działa w idealnych dla siebie warunkach i jest to pierwszy taki wzmacniacz, o którym można powiedzieć, że jest naprawdę wszechstronny, tzn. o wysokim potencjale zastosowań, nadający się do różnych urządzeń, nie tylko tych, co są klasy Hi-End, lecz również tych, co są zdecydowanie tańsze.

Wzmacniacz stereo WSH-605

Czujnik wizyjny VISOR Object AI

Możliwości użycia czujnika wizyjnego VISOR Object AI są tak różnorodne i wszechstronne, co jego zdolności klasyfikacji. W przypadku produkcji samochodów, prezentowany czujnik może z łatwością rozróżniać warianty komponentów i stwierdzać, czy dany wariant jest odpowiedni do konkretnego wyposażenia pojazdu. Z kolei jeżeli chodzi o elastyczne, a także zmieniające kształty obiekty, m.in. sprężyny bądź plastikowe torebki, wykrywa przez cały czas te, które są obarczone skazami, zapewniając niezwykle wiarygodne wyniki, przy dostatecznym nakładzie konfiguracyjnym w stosunku do zróżnicowanych produktów, jak też realizowanych procesów. Dzięki użyciu sztucznej inteligencji (AI), czujnik wizyjny VISOR Object AI jest w stanie szybko rozpoznawać obiekty i uczyć się ich cech przez cały czas, na podstawie rozlicznych fotografii. Nawet najbardziej znaczące rozbieżności pomiędzy różnymi produktami zostają natychmiast wychwycone i nie ma znaczenia, czy są to zanieczyszczenia, czy odbicia i odkształcenia bądź zmiany orientacji 3D. Analizowane przedmioty mogą być oceniane m.in. jako dobre, albo złe, jak też można je przydzielić do jednej z 200 kategorii, aby mieć pewność, że zawsze właściwy produkt zostanie dostarczony. Raz wyuczona klasyfikacja działa niebywale fantastycznie bez konieczności ręcznego ustalania szeregu reguł lub parametrów detekcji, jak ma to miejsce w przypadku standardowego przetwarzania obrazów m.in. za pomocą porównywania wzorców i rozpoznawania konturów. Wystarczy zaledwie 5 przykładowych obrazów na każdą z kategorii obiektu, a sam algorytm AI jest bezpośrednio realizowany  w czujniku i nie wymaga połączeń realizowanych z użyciem chmury bądź innych rozwiązań, które są na rynku - oczywiście tych sieciowych.

Czujnik wizyjny VISOR Object AI

Kolumny sygnalizacyjne SLC

Firma Eaton wprowadziła na rynek kompaktowe kolumny sygnalizacyjne SLC, które stanowią wszechstronne rozwiązania zarówno dla przemysłu, jak i zastosowań komercyjnych - solidne, lekkie i przystępne cenowo są adekwatnym wyborem dla dosyć szerokiego zakresu aplikacji. Charakteryzowane nieskomplikowanym doborem są doskonale widziane, a także słyszane z wysokich dystansów - przy procesie uruchamiania, który nie zajmuje zbyt wiele czasu, co ma zasadnicze, wręcz istotne znaczenie, jeśli chodzi o kluczowe i wymagające środowiska pracy. Przyależące do serii SLC kolumny sygnalizacyjne zostały wyposażone przede wszystkim w 3 światła ciągłe: czerwone, żółte oraz zielone, ewentualnie czerwone światło pulsujące, które na dobrą sprawę przydaje się w sytuacjach awaryjnych. Przy zastosowaniu odpowiedniego modułu dźwiękowego generowane są różnego typu przerywane dźwięki o natężeniu powyżej 70 dB, co gwarantuje dostateczną ich słyszalność w miejscach, które cechują podwyższone poziomy hałasu. Przyznany kolumnom sygnalizacyjnym SLC stopień ochrony IP66 zapewnia możliwość bezpiecznego ich stosowania w zapylonych, jak i wilgotnych środowiskach pracy (na zewnątrz bądź wewnątrz). Wystarczy posłużyć się wtykowymi, dedykowanymi zaciskami (Push-In) lub też konkretnymi złączami M12, aby dokonać szybkiej i prostej instalacji kolumn. Nie jest w związku z tym konieczna uprzednia konfiguracja, a opcje montażu są następujące: na rurze o długości 10 cm, na ścianach lub w otworach o średnicy: 2,2 cm. Wszystkie kolumny sygnalizacyjne SLC mają dopasowany wygląd, który komponuje się na wielu płaszczyznach z maszynami. Nie zajmują również bardzo dużo miejsca i cechuje je kompaktowa, sprawdzona konstrukcja nadająca się wprost do ograniczonych przestrzeni - wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja lub dla przykładu prowadzone jest magazynowanie części.

Kolumny sygnalizacyjne SLC

Kondensatory cylindryczne z serii BY71

Do nieprzerwanej korekcji współczynnika mocy oraz kompensacji mocy biernej przeznaczone są kondensatory cylindryczne z rodziny BY71. Dzięki niesłychanie przemyślanej konstrukcji, odgrywają one niebagatelną rolę w procesie poprawy jakości zasilania rozwiązań, które na co dzień korzystają z prądu przemiennego (AC). Pozwala to bardziej efektywniej wykorzystywać energię elektryczną - najważniejsze koszty operacyjne stają się mniejsze, jak również ulega polepszeniu niezawodność maszyn, które korzystają z napięć trójfazowych (celem działania). Zapewniając optymalne poziomy napięć, kondensatory cylindryczne z serii BY71 przyczyniają się wprost do mniej usterkowej pracy urządzeń elektrycznych. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chodzi o środowiska, w których nie można sobie pozwolić na wahania napięć - bez szkód dla tych urządzeń. Prezentowane kondensatory zostały zaprojektowane tak, ażeby bez trudu znosić wysoce, a wręcz niesłychanie niesprzyjające warunki działania. Dzięki cylindrycznemu kształtowi, można bardzo sprawnie zintegrować je z istniejącymi systemami. Gwarantowana jest optymalnej jakości obudowa, która powstaje z wytrzymałego aluminium, odpornego na utlenianie. Uwzględniony jest również szybki oraz prosty montaż dla szerokiej gamy aplikacji szczególnie tych wysokotemperaturowych, wobec których kondensatory cylindryczne z serii BY71 sprawdzają się idealnie. Są zawsze niezawodne, a przy okazji bardzo trwałe i pomagają zachowywać odpowiednie poziomy napięcia, żeby krytyczne z perspektywy branż przemysłu układy mogły działać bez awarii, o ile zasilane są prądem AC, tzn. prądem przemiennym.

Kondensatory cylindryczne z serii BY71

Inteligentny przepust kablowy SIBushing

Prezentowany przepust został zaprojektowany celem zupełnych zmian metod monitorowania sieci dystrybucji energii. Jego zastosowania są niesłychanie wszechstronne i sprawdza się on w szerokiej klasie rozwiązań - wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodna ochrona linii łącznie ze skuteczną sygnalizacją awarii zasilania, szczególnie we współpracy z takimi urządzeniami jak: SICAM FCM plus, a także SIPROTEC 5 7SY82. Dzięki niskiemu napięciu wyjściowemu, zapewnione jest podwyższone bezpieczeństwo personelu w trakcie  testów zabezpieczeń. Za sprawą zintegrowanej konstrukcji nie trzeba się martwić o czas, którego potrzeba na montaż przepustu kablowego SIBushing. Jest to rozwiązanie wyposażone w cewkę Rogowskiego, czy pojemnościowy dzielnik napięcia, polecane przede wszystkim tym, którzy stosują i obsługują rozdzielnice Siemens GIS. Będące przepustem kablowym typu C, zgodnie z normą EN 50181, integruje w sobie niezawodny czujnik PT100 do monitorowania temperatury na połączeniach kablowych. Jest również całkowicie zgodne z szeroką gamą wtyczek kablowych i zaskakuje znaczącą oszczędnością użytych materiałów (żelazo, miedź i żywica), ważąc jedynie 2,1 kg, a nie np. 100 kg, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych modeli, wypieranych z łatwością właśnie przez przepust, o którym tu wspomniano (waga, waga i jeszcze raz waga SIBushing - jest ona nie do przebicia).

Inteligentny przepust kablowy SIBushing

Firma Emitel zbudowała sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Specjaliści firmy Emitel zaprojektowali, a następnie zbudowali od kompletnych podstaw sieć przy użyciu: transponderów montowanych bezpośrednio do dronów, przesyłających w trakcie lotu sygnały bezprzewodowe, oraz naziemnych odbiorników antenowych (tj. trackerów), które odbierają i przetwarzają sygnały transmitowane przez transpondery. Razem z nimi, w sposób ciągły, działa specjalistyczne oprogramowanie synchronizujące pracę każdego z nadajników i odbiorników, a skonstruowana sieć pozwala na niemal błyskawiczne wyznaczanie bieżących rozstawień dronów, które znajdują się w przestrzeni. Zrealizowany przez firmę Emitel projekt objął w sumie 8 lokalizacji w całej Polsce i jest znakomitym - wręcz najlepszym dowodem na to, że w sektor dronów warto zainwestować już teraz, z tego względu, że jest dość obiecujący. Na podstawie ogłoszonego w 2024 roku przetargu firma Emitel zbudowała sieć przewidzianą do śledzenia lotów dronów BVLOS (poza zasięgiem wzroku pilota). W nieodległej przyszłości, być może już najbliższej, latające drony staną się codziennym elementem krajobrazu i będą z łatwością wykorzystywane do realizacji różnych, komercyjnych zadań. Dlatego od blisko roku wspomniana na wstępie firma zaangażowana jest w zasadnicze prace nad przygotowaniem ogólnopolskiej infrastruktury sieciowej, pozwalającej na bezpieczne i zgodne z europejskimi regulacjami integrowanie lotów "bezzałogowców" (dronów) z innymi statkami powietrznymi, np. samolotami.

Jak wyjaśnia dyrektor Biura Regulacji i Rozwoju Relacji Zewnętrznych nadzorującego projekt Emitel Drone Labs, Jarosław Niechcielski:

"Drony mają ogromny potencjał komercyjny w takich sektorach jak np. logistyka, rolnictwo, bezpieczeństwo, czy ochrona zdrowia. Aby go wykorzystać, niezbędne jest zbudowanie oraz integracja dedykowanej infrastruktury. Po niemal już roku prac (...), dzięki przeprowadzonym testom i współpracy z (...) partnerami, wypracowaliśmy jasną wizję rozwiązań zapewniających skuteczne i niezawodne wykonywanie misji dronowych (...). Sektor technologii dronowych w Polsce intensywnie się rozwija, dlatego kluczowe jest współdziałanie biznesu, który napędza wzrost branży, oraz instytucji publicznych, kształtujących jej regulacyjne fundamenty."

Firma Emitel zbudowała sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Zobacz również:

AVT Korporacja, CNBYG, CZAKI Thermo-Product, Danfoss, Eaton, Emitel, ESS Technology, E-TRONIX, Intel, Limatherm Sensor, LOVATO Electric, Promotor Polska, Schneider Electric, SELS, SensoPart, Siemens, Turck, Unitra

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: AB-QM 4.0 CO6 Flexo, DMED4, FS121, OffGrid, PS-025, SIBushing
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Generatory wysokiego napięcia
1/10 Dlaczego nie powinno się pracować z generatorami wysokiego napięcia w pobliżu sprzętu pomiarowego?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"