Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Lewitacja za pomocą światła już możliwa!

Article Image
Przynajmniej w małej skali, czego dokonali badacze z amerykańskiego uniwersytetu Pennsylvania pod przewodnictwem doktoranta Mohsena Azadiego.

Wspomniani badacze umieścili diody LED w akrylowej komorze próżniowej zawierającej dwa dyski, które uniosły się w niej po aktywacji elementów. Uniesienie to było nieduże i trwało przez kilka minut. Film poniżej. Za mechanizmem zjawiska stoi wzrost temperatury wewnątrz komory oraz elektryzacja pojedynczych cząstek powietrza. Jak mówi Azadi: „Nie zdawaliśmy sobie sprawy, czego należy się spodziewać. Ale mieliśmy nadzieję, że coś zobaczymy” (oryg. „We didn't know what we were expecting to see. But we hoped to see something.”)

I zobaczyli, w dodatku sporo! Gratulacje - taka lewitacja to nie byle co! Inspiracją były wcześniejsze eksperymenty, w których na podobny sposób wznoszono pojedyncze cząsteczki, w szczególności te tworzące aerozole. Czy to jest przyszłość transportu? Z pewnością tak - w sam raz powinno to się przydać dla projektowanego Hyperloopa (idealne to odkrycie dla próżniowych tuneli tego środka). Nic tylko się tym zainteresować. Inne zastosowania także wchodzą w grę. Jest to odkrycie na miarę stulecia (a być może nawet i tysiąclecia). „Alladynie przybywaj” - nauka już cię urzeczywistnia!

Wideo
Firma:
Tematyka materiału: Hyperloop, LED, lewitacja obiektów, uniwersytet Pennsylvania
AUTOR
Źródło
https://www.iflscience.com/physics/ultrathin-flying-disks-could-levitate-on-sunlight-to-explore-earths-upper-atmosphere/
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"