Pierwszym etapem kontroli była wysyłka pism do klientów, u których firma TAURON mając w ręku zgromadzone dane pomiarowe, wykryła nieprawidłowości w działaniu mikroinstalacji. W przeważającej części przypadków chodziło o znaczne pogorszenie się parametrów pracy tych instalacji, do poprawy których firma TAURON wezwała w sumie aż 8 tysięcy razy.
Co wykazały kontrole mikroinstalacji?
- przeszło aż 440 przypadków przekroczeń mocy (średnia liczba przekroczonych paneli fotowoltaicznych to ok. 19 sztuk, choć rekordzista, zamiast zgłoszonych dystrybutorowi 53 paneli fotowoltaicznych, miał ich zainstalowanych 450),
- ponad 420 przypadków przekroczenia napięcia,
- 52 przypadki rozplombowanego układu pomiarowo-rozliczeniowego,
- 455 przypadków niezgodnych zabezpieczeń przedlicznikowych.
Co wykazały kontrole magazynów energii?
- 17 magazynów energii nie zostało zgłoszonych do dystrybutora,
- 40 magazynów energii miało inną moc niż ta zgłoszona firmie TAURON,
- 4 magazyny energii wyprowadzały napięcie na sieć przy symulacji zaniku napięcia.
W następstwie przeprowadzonych przez siebie kontroli firma TAURON przekazała do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) 174 protokoły pokontrolne, w których wykazano nieprawidłowości w mikroinstalacjach, celem nałożenia kar na ich właścicieli. Warto zaznaczyć, że nielegalne, z punktu widzenia prawa, działania klientów są bardzo niebezpieczne, gdyż destabilizują pracę sieci i stwarzają zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji pracujących w okolicy oraz innych urządzeń, które zasilane są z danego obwodu.
Więcej informacji pod adresem: media.tauron.pl