Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zasady ważenia na wagach laboratoryjnych i precyzyjnych

Article Image
W wielu cenionych laboratoriach ważenie jest kluczową operacją, która musi zapewnić właściwą wiarygodność wyników. Inaczej mówiąc, należy wprowadzić zasady ważenia precyzyjnego. Jakie są najważniejsze zasady prawidłowego ważenia?

Lokalizacja wagi - miejsce do ważenia

Lokalizacja wagi laboratoryjnej ma wysokie znaczenie dla dokładności ważenia. Tego rodzaju waga wymaga umieszczenia na podłożu charakteryzującym się sporą stabilnością. Najlepsze do tego są ciężkie blaty oferujące niezbędną statyczność. Jeżeli zachodzi ryzyko wystąpienia wibracji, które mogą zakłócić pomiar, niezbędne jest zastosowanie stołów antywibracyjnych, które eliminują niepożądane drgania.

Stabilne źródło zasilania

Aby zapewnić niezawodność działania, waga laboratoryjna musi mieć pewne i stabilne źródła zasilania. Po umiejscowieniu urządzenia w odpowiednim miejscu ważne jest, żeby było ciągle podłączone do zasilania i pracowało w trybie gotowości. Po pierwszym uruchomieniu wagi na dobrą sprawę należy umożliwić jej aklimatyzację do warunków panujących w laboratorium. W przypadku nowej wagi może trwać nawet kilka godzin. Nieprzerwane zasilanie jest kluczowe, aby nie tylko utrzymać elektronikę wagi w optymalnej temperaturze, ale również by zapobiec potencjalnym usterkom.

Wilgotność i temperatura

Wilgotność i temperatura otoczenia to czynniki mające istotny wpływ na dokładność ważenia w laboratorium. Aby zapewnić wysoką wiarygodność pomiarów, konieczne jest utrzymanie, w środku pomieszczenia, stałej temperatury, przy jednoczesnym unikaniu miejsc blisko okien, a także źródeł ciepła, które mogą powodować jej fluktuacje. Pomiarów nie powinno się również przeprowadzać opodal drzwi, gdzie ruch powietrza może wprowadzać dodatkowe zakłócenia. Kontrola wilgotności jest równie istotna - optymalny poziom wilgotności powinien oscylować w granicach 40-60%, co zapewnia najlepsze warunki dla precyzyjnych pomiarów.

Regularny i precyzyjny serwis

Regularna kalibracja sprzętu laboratoryjnego jest kluczowa dla utrzymania jego dokładności, a przez to wiarygodności wyników. Proces ten pozwala wykryć oraz skorygować potencjalnie grube błędy pomiarowe, które mogą nastąpić na skutek długotrwałego użytkowania i wpływu czynników zewnętrznych. Kalibracja wagi powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami od producenta lub normami branżowymi. Równie ważne jest używanie odpowiednich naczyń dla czynności ważenia, które opracowano tak, aby nie mieć wpływu na masę ważonego materiału (obiektu) i nie wchodzić w reakcje z próbkami. Mowa tu o naczyniach niewrażliwych na różne, chemiczne czynniki, które muszą być proste do utrzymania w czystości, co zapobiega choćby zanieczyszczeniu próbek i zapewnia powtarzalność prowadzonych pomiarów.

Precyzja ważenia i odczytu

Żeby uzyskać wiarygodne wyniki ważenia, niezbędne jest przestrzeganie zadanej procedury. Kluczowe jest, aby przed rozpoczęciem każdego pomiaru sprawdzić, czy waga pokazuje zero, co oznacza, że jest prawidłowo wyzerowana.

Wideo
Firma: AXIS
Tematyka materiału: laboratorium, poradniki, przyrządy pomiarowe, wagi, wagi laboratoryjne, wagi precyzyjne
AUTOR
Źródło
axis.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"