Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pobieranie energii z mikrofalowego tła przy pomocy mikroanteny z kryształu telluru

Article Image
Na łamach prestiżowego czasopisma "Advanced Materials" pojawił się nowy artykuł z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. Celem artykułu było w pełni eksperymentalne wykazanie, że mikrometryczne płatki telluru, które charakteryzuje i opisuje skrętna struktura krystaliczna, można wykorzystać jako elementy nieliniowe z łatwością generujące napięcie stałe pod wpływem promieniowania mikrofalowego.

Napisana przez pracowników Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH praca, przy współudziale autorów zagranicznych, została przyjęta do druku w kwietniu 2024 roku. Z łatwością uzyskany przez naukowców "efekt prostowania" można wykorzystać do pobierania energii np. z wszechobecnego tła radiowego w zakresie częstotliwości: od 900 MHz do 6 GHz (ang. energy harvesting). Dzięki temu, urządzenia, które muszą odznaczać się niewielkim, czy też wręcz skromnym poborem mocy (np. dla potrzeb IoT) mogłyby działać bez zewnętrznego, dodatkowego zasilania - czerpiąc energię wyłącznie z otoczenia. Jak wyznaje jeden z autorów artykułu, biorący udział w pracach badawczych dr. hab. inż. Witold Skowroński, prof. AGH:

"Nasze badania mają charakter podstawowy. W ostatnich latach trwają liczne prace nad tzw. materiałami skrętnymi (ang. chiral materials) o strukturze podobnej do helisy DNA, przy czym na poziomie pojedynczych atomów - w tym wypadku telluru, który w przypadku chemicznej z pewnością syntezy, krystalizuje w postaci lewo- lub prawo-skrętnych łańcuchów tworzących płatki, co prowadzi do powstania całkowicie nowych własności tych materiałów takich jak np. magnetorezystancja, albo nieliniowy charakter transportu elektronów - zależący od kierunku przepływu. I właśnie tę nieliniowość wykorzystaliśmy do pomiaru efektu prostowania prądu - innymi słowy powstania napięcia stałego pod wpływem oświetlania falą elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej. Jest to ten sam efekt, który powstaje w diodzie półprzewodnikowej, przy czym mamy tutaj do czynienia z pojedynczą warstwą materiału, a nie ze złączem - jak w przypadku diody."

Artykuł, o którym wspomniano w tekście dostępny jest tutaj.

Wideo
Firma: Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH)
Tematyka materiału: Akademia Górniczo-Hutnicza, AGH, anteny, pobieranie energii, tellur, Witold Skowroński
AUTOR
Źródło
iet.agh.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"