Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Inteligentne kosze na śmieci w Sierpcu (woj. mazowieckie) - sukces pomysłu z Politechniki Warszawskiej (PW)

Article Image
Młodzi innowatorzy z Politechniki Warszawskiej (PW) opracowali inteligentny system zarządzania zbiórką odpadów komunalnych. To w pełni autorskie rozwiązanie zostało wprowadzone w Sierpcu - niespełna dwudziestotysięcznym mieście (w województwie mazowieckim). Ponad 100 czujników, które wchodzi w skład opisywanego systemu, w rzeczy samej mierzy tam codziennie stan zapełnienia koszy na śmieci, dostarczając w krótkim czasie kluczowych informacji na temat optymalnej trasy zbiórki odpadów.

Jak to działa? Specjalne czujniki zostały zainstalowane w istniejących już koszach na: papier i plastik oraz szkło. Czujniki te wzbudzają się 3 razy dziennie, ustalając stan zapełnienia koszy. Gromadzone przez system dane pozwalają m.in. na optymalizację trasy przewozu odpadów, a także na oszczędności kosztów paliwa i czasu pracy pracowników, które trudzą się wywozem śmieci. W ramach opisywanego systemu funkcjonuje moduł obejmujący miesięczne raporty z działalności systemu, który pozwala na podejmowanie trafnych decyzji w oparciu o dane oraz zachowanie lepszej komunikacji w firmie zajmującej się zbiórką odpadów. Jak wyjaśnia jeden ze współtwórców systemu, inż. Jerzy Jastrzębiec-Jankowski:

"System ten wchodzi w szeroko rozumiany obszar Internetu Rzeczy (IoT), w którym wszystkie urządzenia się ze sobą komunikują. Początkowo testowaliśmy technologię komórkową, ale ze względu na spore zużycie energii zdecydowaliśmy się na zastosowanie komunikacji radiowej LoRaWAN, która wymagała tylko zamontowania własnych anten na dachach kilku budynków w mieście. To pozwoliło na wydłużenie żywotności czujników z 3 miesięcy do 3 lat."

Wchodzący w skład systemu układ czujnika przeznaczony do montażu w koszu na śmieci

Następny współtwórca systemu, Mikołaj Domagalski, przyznaje, że:

"Znaczącym wyzwaniem był poprawny pomiar zapełnienia kosza. Po pierwsze, ze względu na trudne, panujące w środku pojemnika warunki zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie płytki PCB wyposażonej w czujnik ultradźwiękowy, w miejsce sensora laserowego, który jest i mniej odporny na zabrudzenia, i mniej odporny na pył. Natomiast po drugie, powierzchnia odpadów jest nieregularna i zróżnicowany materiał, w zależności od frakcji, wymusił na nas znalezienie optymalnej pozycji sensora i odpowiednie filtrowanie pomiarów."

Jeszcze inny współtwórca systemu, mgr inż. Bartosz Wiktorzak dodaje, że:

"Wcześniej pracownicy zapisywali opróżnione kosze w zeszycie, a decyzje podejmowane były intuicyjnie. Teraz wszystkie kursy wywozu śmieci są ewidencjonowane i zarządca ma szeroki, wręcz pełny, dostęp do danych o przejechanym dystansie, jak również o pustych i nieustannie przepełnionych pojemnikach. Na podstawie rekomendacji naszego systemu można podjąć, w mgnieniu oka, decyzję o częstszych kursach lub dostawieniu dodatkowych pojemników."

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Przykładowa heatmapa kursów pojazdu zbierającego odpady na terenie miasta Sierpc
Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: inteligentne kosze na śmieci, LoRaWAN, odpady, Politechnika Warszawska, PW, Sierpc
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"