Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) rzucili nowe światło na naturę materii

Article Image
Mowa tu o wybornym mikroskopie: Diamond Light Source, który dzięki przyspieszeniu elektronów do prędkości bliskiej prędkości światła pozwala wyzwalać światło w sumie miliardy razy jaśniejsze od słonecznego. Poruszając się po okręgu, elektrony emitują w istocie promieniowanie synchrotronowe. Naukowcy mogą wykorzystywać mikroskop i jego aparaturę do wszechstronnych badań: od analiz paleontologicznych, po kluczowe badania fizyki. Nie inaczej jest w przypadku badaczy Politechniki Warszawskiej (PW) - rzucili oni nowe światło na naturę materii.

Jak się okazuje naukowcy Politechniki Warszawskiej (PW) użyli Diamond Light Source w celu wykonania pomiarów struktury atomowej szkieł metalicznych na bazie Zr - przy ekstremalnie wysokim ciśnieniu: 70 GPa, tj. 1/5 ciśnienia panującego wewnątrz Ziemi, z użyciem specjalnie przygotowanych w Japonii, nanopolikrystalicznych diamentów. Celem projektu było po części potwierdzenie przewidywań teoretycznych, które sugerują występowanie skokowej zmiany w stanie elektronowym atomów Zr. Przekroczono nieprzekraczalną wcześniej granicę, jeżeli ma się na myśli badania szkieł metalicznych w egzotycznych warunkach wysokiego ciśnienia.

Zdjęcie panoramiczne z wejścia głównego do hali pomiarowej Diamond Light Source

Jak wyjaśnia dr inż. Przemysław Dzięgielewski z Politechniki Warszawskiej (PW):

"Otrzymane wyniki są niezwykle obiecujące, ponieważ pozwolą odrzucić, czy też potwierdzić hipotezę, według której zachodzące w strukturze atomowej zmiany są spowodowane wysoką zmianą stanu elektronowego atomów Zr. Wyniki, które uzyskaliśmy w tymże eksperymencie, rzucają nowe światło na naturę materii, którą można napotkać w procesach geologicznych na Ziemi i w tzw. geologii kosmicznej, będącej nowym i obiecującym kierunkiem badań."

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: Diamond Light Source, mikroskopy, Politechnika Warszawska, Przemysław Dzięgielewski, PW, wysokie ciśnienia
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"