Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak działa czujnik dymu i czym się kierować przy jego wyborze?

Article Image
Czujnik dymu, inaczej czujka przeciwpożarowa, to jeden z najważniejszych elementów zabezpieczających każdy dom i budynek publiczny. Pomaga w szybkim wykrywaniu dymu i płomieni, co nie tylko może uratować życie, ale i mienie znajdujące się w pomieszczeniach. jak jednak działa taka czujka i czym się kierować, wybierając konkretny model?

Czujki przeciwpożarowe różnych typów

Warto zacząć od tego, że czujki przeciwpożarowe mogą być nakierowane na wykrywanie różnego rodzaju zagrożeń. Do najbardziej rozpowszechnionych należą czujki dymu (i czadu), a także czujki ogniowe, które wykrywają zmianę temperatury w pomieszczeniach. Najbardziej uniwersalne modele cechują się budową optyczno-termiczną, a dzięki podwójnej detekcji są najbardziej skuteczne i czułe na wszelkie zmiany w otoczeniu.

Czujka wykorzystująca detekcję optyczną

Jednym z podstawowych rodzajów czujek są czujki dymu (i czadu), które wykorzystują detekcję optyczną. Zazwyczaj zbudowane są z dwóch elementów: emitera i detektora, które ustawione są w pewnej odległości od siebie. Emiterem może być w tym przypadku niewielki element promieniotwórczy, który emituje cząstki alfa (np. ameryk), a detektorem dioda światłoczuła.

W zwykłej sytuacji, kiedy w pomieszczeniu nie ma dymu, powietrze jest czyste i takie właśnie przepływa przez czujkę. Oznacza to, że emisja cząstek nie jest zaburzona i wszystkie docierają do detektora. Kiedy jednak w pomieszczeniu pojawi się dym, jego cząsteczki dostające się do czujki powodują rozproszenie cząstek alfa. W ten sposób do detektora dociera ich zmniejszona ilość, co powoduje wywołanie alarmu.

Czujki wykorzystujące metody termiczne

Drugim ważnym rodzaj czujek przeciwpożarowych są te, które do detekcji wykorzystują metody cyfrowe. Są one nakierowane na stały pomiar ciepła otoczenia, z tolerancją w ustawionym odpowiednio zakresie. Kiedy precyzyjny czujnik termiczny wykryje zmianę temperatury ponad ustaloną normę, następuje włączenie alarmu.

W tym przypadku do prawidłowego działania czujki nie jest wymagane przejrzyste powietrze. Dzięki temu mogą być wykorzystywane na przykład w halach produkcyjnych i zakładach o dużym zapyleniu pomieszczeń, w których czujki optyczne powodowałyby błędne sygnały alarmowe.

Czujki optyczno-temperaturowe

Bez wątpienia jeśli zależy ci na najwyższej precyzji wykrywania i eliminacji wszystkich fałszywych odczytów, powinieneś zdecydować się na czujkę dymu z równoczesną detekcją termiczną. W ten sposób dopiero po połączeniu dwóch sygnałów: optycznego i termicznego, nastąpi uruchomienie alarmu. Jednocześnie będziesz miał więc gwarancję skutecznej ochrony, jak i tego, że nie pojawią się błędne sygnały. Co więcej, ten rodzaj czujnika ma daleki zasięg i jest w stanie wykryć zagrożenie nawet w dużym pomieszczeniu.

Firma:
Tematyka materiału: Czujki przeciwpożarowe, Czujka wykorzystująca detekcję optyczną, Czujki wykorzystujące metody termiczne, Czujki optyczno-temperaturowe
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"