Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Naklejane na skórę rozwiązanie określające zawartość nikotyny w powietrzu

Article Image
Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy e-papierosów mogą z łatwością ocenić stopień narażenia na nikotynę, by jak najczęściej jej unikać. Brak konieczności użycia baterii znacząco ułatwia przytoczony cel.

Choć e-papierosy są mniej szkodliwe od zwykłych papierosów, to jednak prowadzą do poważnych uszkodzeń narządów, w tym serca i wątroby. Stanowiąca zasadniczy składnik liquidów nikotyna jest głównym powodem tego stanu rzeczy (wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy z niszczącego wpływu nikotyny na organizm człowieka, szczególnie tej obecnej w aerozolu, który jest przez nich wdychany podczas stosowania e-papierosów i prowadzi m.in. do nowotworów płuc). By temu przeciwdziałać, opracowywane są przenośne czujniki nikotyny, choć wiele z nich się nie sprawdza, gdyż są wrażliwe na pot oraz światło Słońca (wyniki tych czujników są obarczone znaczącym błędem pomiarowym).

Wspomniane problemy próbuje się na różne sposoby rozwiązać - jednym z najnowszych pomysłów jest poliimidowe podłoże z warstwą dwutlenku wanadu (VO2), która wiąże nikotynę i zmienia swoją przewodność zależnie od jej stężenia, co przekłada się na sygnały elektryczne (o określonej postaci) wyrażające zawartość nikotyny w powietrzu (trzeba tylko nakleić, oparty na przytoczonym podłożu, czujnik w miejscu skóry, np. po zewnętrznej stron dłoni, oraz zastosować smartfon z bezprzewodową łącznością.

W ten sposób palacze mogą unikać wysokich dawek nikotyny, wiedząc jaki jest poziom narażenia na jej opary).

Nie trzeba przy tym zasilania z baterii (co najwyżej wzmocnienia sygnałów). Jest to koncepcja pokazująca możliwości monitorowania zawartości substancji (w otoczeniu) dzięki elektronice noszonej.

Opisane rozwiązanie pomaga szybko i sprawnie określić stopień narażenia na bierne palenie. 

Firma:
Tematyka materiału: czujniki nikotyny, dwutlenek wanadu, e-papierosy, liquidy e-papierosowe, nikotyna, poliimidy
AUTOR
Źródło
pubs.acs.org
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"