Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Silniki EC do systemów wentylacji w ofercie TME

Article Image
W ofercie firmy TME, oprócz ogromnego wyboru komponentów typowo elektronicznych, możemy znaleźć szeroką ofertę elementów mechanicznych, elektrycznych, jak również elektromechanicznych. Do tych ostatnich należą silniki do wentylatorów uznanego włoskiego producenta OLMO MOTORS.

W asortymencie tego producenta znajdziemy silniki typu EC profilowane do zastosowania w układach wentylacyjnych. Zasilane są standardowym napięciem 230 VAC, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnych aplikacjach i doskonale sprawdzają się jako zamienniki dla starszych rozwiązań (AC). 

Ten typ silnika (EC, ang. Electronically Comutated) wyróżnia się tym, że zastosowano w nim elektroniczną komutację. Jest to silnik synchroniczny zasilany “na wejściu” napięciem stałym. Między źródłem zasilania DC a stojanem znajduje się układ elektronicznej komutacji, który w odpowiedniej sekwencji zasila uzwojenia. Tego typu silnik ma szereg zalet; podstawowa polega na wyeliminowaniu “z definicji” zużywających się szczotek komutatora, dodatkową jest  uniezależnienie obrotów nominalnych od częstotliwości napięcia sieciowego. Takie silniki przy zachowaniu mocy mają mniejsze rozmiary niż silniki AC i DC a także dysponują wysokim momentem obrotowym w bardzo szerokim zakresie obrotów. Zasada pracy silnika EC jest szeroko opisana w Internecie; ładnie przygotowany filmik prezentujemy poniżej.

Silniki dostępne w ofercie TME osiągają prędkość obrotową do 1300 obr./min, dysponują mocą 20 W lub 30 W. Typowym przedstawicielem tej grupy jest silnik ERB2012AC0032 przedstawiony na ilustracji 1.

Silnik ERB2012AC0032

Podstawowe parametry tego silnika przedstawia tabela 1.

Parametry silnika ERB2012AC0032

Silniki EC OLMO MOTORS są produkowane w Europie. Standardowe modele dostępne są bezpośrednio z magazynów TME, co diametralnie skraca czas wysyłki. Za pośrednictwem TME istnieje także możliwość zamówienia większej ilości urządzeń, sprowadzanych od producenta. 

Wideo
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Silniki z elektroniczną komutacją (EC)
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"