Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Oczyszczanie żywicznych wydruków 3D łatwiejsze dzięki Zortrax Cleaning Station

Article Image
Wystarczy załączyć urządzenie, napełnić je środkiem czyszczącym, umieścić modele 3D w koszu czyszczącym i ustalić optymalne parametry czyszczenia. Po zakończeniu czyszczenia modele 3D automatycznie są usuwane z komory czyszczącej i gotowe do dalszych etapów obróbki.

Drukowane z żywic fotopolimerowych modele 3D zwykle wymagają obróbki końcowej w celu zapewnienia właściwości zadeklarowanych przez producenta materiału. Pierwszym z kroków tego procesu jest wyczyszczenie modelu 3D tzn. szybkie usunięcie nadmiaru nieutwardzonej żywicy, która pozostała na jego powierzchni. Tym zadaniem może zająć się stacja czyszcząca Zortrax Cleaning Station, którą charakteryzuje powierzchnia robocza o wymiarach: 30×21×27 cm. Stacja ta wykorzystuje prawie 18 l rozpuszczalnika. Możliwe jest oczyszczanie modeli 3D, które zaistniały na zdecydowanej większości żywicowych drukarek 3D, w ramach jednej sesji czyszczenia. Na dnie komory czyszczącej występuje wirnik. Konstrukcja płatów i regulowana programowo prędkość obrotowa są zoptymalizowane tak, żeby zapewnić wydajne i delikatne czyszczenie, które pozwala zachować ważne szczegóły w modelach 3D.

Stacja czyszcząca Zortrax Cleaning Station

Użytkownik może korzystać zarówno ze środków czyszczących na bazie glikolu, jak i IPA, aby zrealizować dwuetapowy procesu czyszczenia. Stacja czyszcząca Zortrax Cleaning Station ma zaawansowany system filtrowania, zaprojektowany tak, aby rozpuszczalnik pozostawał w stanie użytkowym tak długo, jak to możliwe. Podczas procesu czyszczenia środek czyszczący przepuszczany jest przez wkład polipropylenowy 1 µm czy siatkę ze stali nierdzewnej 150 µm. System filtrowania naświetla rozpuszczalnik światłem UV, żeby utwardzić resztki żywicy, czy ułatwić ich odfiltrowanie. Tym sposobem możliwe jest prowadzenie wielu z sesji czyszczenia, bez zmiany rozpuszczalnika. Co pewien czas konieczna jest tylko wymiana wkładu i siatki, by stacja czyszcząca Zortrax Cleaning Station działała niezawodnie przez lata.

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2 oraz na filmie pod zdjęciami.

Galeria
Wideo
Firma: Zortrax
Tematyka materiału: drukarki 3D, stacje czyszczące, UV, Zortrax, Zortrax Cleaning Station, żywice fotopolimerowe
AUTOR
Źródło
zortrax.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"