Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Polski mikrosatelita EagleEye zakończył testy kwalifikacyjne i zostanie wystrzelony w połowie 2024 roku

Article Image
W ostatnich tygodniach polski mikrosatelita EagleEye przeszedł drobiazgowe testy w warunkach odzwierciedlających daleką przestrzeń kosmiczną. W ciągu najbliższych 6 tygodni EagleEye przekazany zostanie do integracji rakietą kosmiczną Falcon-9, żeby móc umieścić mikrosatelitę na orbicie o wysokości 510 km nad Ziemią, skąd dojdzie, w dalszej kolejności, do manewru zejścia mikrosatelity na bardzo niską orbitę (ang. Very Low Earth Orbit - VLEO) o wysokości ok. 350 km. To tam nastąpi właściwa, ostateczna weryfikacja wszystkich możliwości operacyjnych mikrosatelity - w tym jego zdolności do obrazowania Ziemi.

Rygorystyczne testy kwalifikacyjne polskiego mikrosatelity EagleEye wykonane zostały przy udziale przedstawicieli firmy SpaceX w Berlinie. W pierwszej kolejności sprawdzono systemy pokładowe EagleEye pod kątem sprawności i gotowości do działania, po czym przystąpiono z łatwością do wymagających testów wibracyjnych, podczas których mikrosatelita wykazał się dostateczną odpornością na warunki panujące podczas startu rakiety kosmicznej. Wykonano również złożone testy obciążeniowe, a funkcjonowanie mikrosatelity w warunkach absolutnej próżni zostało potwierdzone. Wszystkie przeprowadzone testy zakończyły się pomyślnie, gdy chodzi o mikrosatelitę EagleEye. Mikrosatelita ten stoi już przygotowany do podróży w stronę orbity kosmicznej, na której początkowo zawiśnie.

Polski mikrosatelita EagleEye

Polskiego mikrosatelitę EagleEye charakteryzuje m.in. waga ok. 55 kg i wymiary: 55×150×90 cm - po rozłożeniu paneli słonecznych. Jest to najbardziej zaawansowany w historii polskiego państwa mikrosatelita, który ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona krajów, które dysponują zdolnościami do tworzenia tak zaawansowanych rozwiązań kosmicznych. Na razie tylko 8 podmiotów w Europie udowodniło zdolności do zbudowania i pełnego przetestowania satelitów zbliżonych konstrukcjami i możliwościami do mikrosatelity EagleEye. Mikrosatelita EagleEye wyposażony jest m.in. w teleskop optyczny i komputer instrumentu, które w całości zaprojektowały i wyprodukowały polskie podmioty.

Więcej informacji pod adresem: creotech.pl

Wideo
Firma: Creotech Instruments
Tematyka materiału: Creotech Instruments, EagleEye, mikrosatelity, Polska, satelity kosmiczne, SpaceX
AUTOR
Źródło
creotech.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"