Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Krótka historia o tym jak fotel dentystyczny uniemożliwiał otwieranie samochodów

Article Image
Była to bardzo poważna sprawa, która zaczęła się ważkimi zgłoszeniami od kilkunastu właścicieli lokali usługowych, zlokalizowanych na parterze budynku wielorodzinnego. Informowali o problemie z otwieraniem lub zamykaniem samochodów zaparkowanych przed budynkiem przy pomocy pilotów. Wysłany na miejsce zespół kontrolerów UKE z łatwością odczuł uciążliwość sytuacji, nie mogąc zabezpieczyć pojazdu, którym udano się na miejsce. Na szczęście zamka w drzwiach nic nie zakłócało.

Dokonane przy pomocy odbiornika monitoringowego pomiary jednoznacznie stwierdziły fakt, że występuje nieprzerwana emisja w paśmie zarezerwowanym do sterowania rozwiązaniami, które są powszechnego użytku, i to drogą radiową. Wykorzystując ręczną antenę kierunkową pracownicy trafili od razu pod drzwi przychodni stomatologicznej, a w jej wnętrzu pod jeden z gabinetów. Z uwagi, że na fotelu był pacjent, trzeba było poczekać z dalszymi pomiarami. Tuż przed wyjściem pacjenta sygnał zakłócający "przepadł". Świadczyło to o tym, że niepożądana emisja związana jest z działaniem fotela dentystycznego. Po tym jak kontrolerzy UKE weszli do środka, poprosili obsługę o uruchomienie kolejnych elementów wyposażenia stanowiska zabiegowego. Winnym okazał się ssak odciągający ślinę z ust pacjenta. Po jego podniesieniu fotel zaczął "nadawanie". Po rozmowie z właścicielami przychodni ustalono, że w gabinetach niedawno został przeprowadzony remont. Przez niedopatrzenie firmy realizującej remont, nie została położona instalacja do sterowania pompą podciśnieniową, która ma współpracować z zestawem ssaków. Żeby nie niszczyć dopiero co położonych płytek zastosowano sterowanie zdalne z wykorzystaniem dzwonka bezprzewodowego. I tak oto przez cały czas przebywania pacjenta na fotelu nie było możliwe otwieranie samochodów zaparkowanych przed lokalami usługowymi.

Więcej informacji pod adresem: uke.gov.pl

Wideo
Firma: Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Tematyka materiału: fotele dentystyczne, radiokomunikacja, sygnały radiowe, Urząd Komunikacji Elektronicznej, UKE, zakłócenia radiowe
AUTOR
Źródło
uke.gov.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"